„Jesteśmy różni - jesteśmy równi” to temat naszych styczniowych spotkań, podczas których poznaliśmy „Poradnik savoir– vivre wobec osób niepełnosprawnych” oraz przeprowadziliśmy burzę mózgów „Nasze podobieństwa i różnice”. Podczas zajęć wyjaśniliśmy, że innym można być nie tylko ze względu na swój wygląd, ale również religię, narodowość, stan materialny, wykształcenie itp. Wytłumaczyć ten trudny temat pomogła nam książka Tracey Turner „Pięknie się różnimy”.
Niesamowitą atrakcją było spotkanie z pisarką Panią Wioletą Piróg. Autorka serii książek o smoku Płomyczku poruszyła temat empatii i akceptacji dla inności. Historia smoka uświadomiła nam, że inny wcale nie znaczy gorszy, że możemy lubić siebie takimi, jakimi jesteśmy bez względu na dzielące nas różnice.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się „Uśmiechnięta Fotobudka”. Chętni uczniowie mogli wykonać „radosne” zdjęcie z wykorzystaniem gadżetów do Fotobudki.
W ramach zadania "Dobranocki z dawnych lat" obejrzeliśmy bajkę "Colargol".
23 stycznia 2025 r. nasza szkoła miała ogromną przyjemność gościć pisarkę Panią Wioletę Piróg. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z twórczością pisarki, słuchając książki „Wyjątkowy smok Płomyczek”, napisanej przez zaproszonego gościa. Spotkanie przyniosło wiele radości naszym małym czytelnikom. Rozpromienione buzie i całe mnóstwo pytań do Pani Wiolety Piróg, dowodziły o dużym zaciekawieniu i zaintrygowaniu spotkaniem z pisarką. Na koniec łowcy autografów ustawili się w kolejce po książkę z dedykacją.
Drodzy Rodzice,
Zapraszamy na bezpłatne zajęcia organizowane w ramach projektu clickON – "Zamień granie na programowanie", który otwiera przed Waszymi dziećmi wyjątkową możliwość nauki programowania i zdobycia praktycznych umiejętności potrzebnych w cyfrowym świecie.
Najważniejsze informacje o wydarzeniu:
Dlaczego warto?
W dzisiejszych czasach wielu rodziców boryka się z problemem nadmiernego korzystania przez dzieci z komputerów, telefonów i gier. Zamiast bezmyślnego klikania, warto przekuć uwagę dziecka w coś wartościowego – kodowanie, rozwijanie logicznego myślenia i zdobywanie nowych, przyszłościowych umiejętności.
Uczymy, jak mądrze korzystać z technologii, by stała się ona narzędziem do rozwoju, a nie wyłącznie rozrywką. Programowanie to nie tylko nauka, ale także pasja, która daje dzieciom satysfakcję i pomaga budować pewność siebie.
Jak zapisać dziecko?
Więcej szczegółów oraz formularz zapisów znajdziesz na stronie:
Dodatkowe informacje:
Projekt organizowany przez Gigantów Programowania jest objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Ministerstwa Cyfryzacji oraz prezydentów wielu polskich miast.
Zachęcamy do zapisów – pomóż swojemu dziecku odkryć nowy, fascynujący świat programowania i zmień sposób, w jaki korzysta z technologii!
W zimowy poranek 17 stycznia 2025 roku do biblioteki przyszli uczniowie kl. I wraz z wychowawcami. Okazją do spotkania była wizyta niezwykłego gościa z dalekiej północy. Gościem, który zawitał w progi biblioteki była Pani Zima.
W czasie spotkania uczniowie rozmawiali na temat tego za co lubią zimę oraz jakie sporty zimowe uprawiają. Pani Zima poruszyła też temat bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw. Później uczniowie uważnie wysłuchali opowiadania „Zimowe życzenia”. Dzieci zadawały wiele pytań, na które Pani Zima chętnie odpowiadała. Spotkanie było dla dzieci niecodziennym przeżyciem i zachęciło je do samodzielnego czytania książek.
Na pamiątkę tego spotkania pierwszoklasiści otrzymali w prezencie, przekazane przez Instytut Książki, w ramach kampanii „Mała książka – wieki człowiek” wyprawki czytelnicze. Projekt ten realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Mamy nadzieję, że książki staną się początkiem małej domowej biblioteczki.
Rozstrzygnięcie konkursu Najpiękniejsza dekoracja świąteczna sali nie było łatwe, gdyż uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali piękne ozdoby i dekoracje. Mamy jednak zwycięzców:
I miejsce na poziomie klas 1-3 zdobyła sala nr 7 - klasa 3b - wychowawca: Urszula Rawska - Tarasiuk, Lidia Pytel.
Wyróżnienie otrzymała sala nr 4 - klasa 3a - wychowawca: Beata Szyja, Beata Kozieł
I miejsce na poziomie klas 4-8 zdobyła sala 15 - klasa 6d - wychowawca: Dagmara Wilczak
Wyróżnienie otrzymała sala nr 11 - klasa 5a - wychowawca: Elżbieta Węgrzynek, Danuta Styczeń
Wyróżnienie otrzymała sala nr 14 - klasa 7d - wychowawca: Barbara Marter
Sponsorami nagród była Rada Rodziców oraz ks. Jacek Kołodziej Proboszcz z parafii św. Jadwigi.
Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczniów wraz z wychowawcami za pomysłowość, zaangażowanie i piękny klimat Świąteczny.
Szanowni Państwo,
w ramach zakupionego przez szkołę programu Interwencja Kryzysowa w Szkole rodzice dzieci uczęszczających do placówki mogą skorzystać z wideo poradnika. Materiał opracowany jest specjalnie dla rodziców i jest dla nich bezpłatny.
Ten wideo materiał dostępny jest na stronie – niezależnej od platformy dla nauczycieli – która nie wymaga logowania i podawania danych, a jedynie użycia kodu dostępu. Dla Państwa placówki jest to:
SP22TYR
Należy podać go na tej stronie:
Kod jest ważny do końca listopada 2025, do wielokrotnego użytku, co oznacza, że do treści szkolenia można wracać nieograniczoną ilość razy.
Światełko pokoju z Betlejem, które otrzymaliśmy od harcerzy.
Niezmiernie miło nam podzielić się wspaniałą wiadomością, że uczennica naszej szkoły, Milena Gajos, została nagrodzona w prestiżowym ogólnopolskim konkursie plastycznym pn. "Polska na czele europejskiej rodziny", którego organizatorem była Minister Edukacji Barbara Nowacka. Kapituła konkursu przyznała wyróżnienie naszej uczennicy w kategorii wiekowej klas IV-VIII. Serdecznie gratulujemy ogromnego sukcesu Milenie i dziękujemy nauczycielkom, które czuwały nad przebiegiem konkursu w naszej szkole: pani Annie Kanclerz oraz pani Katarzynie Kawalec-Babel. 18 grudnia 2024 r. podczas uroczystości w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie laureatom konkursu wręczono nagrody.
18 grudnia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbył się Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek „WŚRÓD NOCNEJ CISZY”. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły: zespół z klasy 2c i z klasy 3b.
Ogółem wystąpiło 10 zespołów z klas 1-3, które zaprezentowały różne kolędy i pastorałki.
Miło nam poinformować, że zespół uczniów z klasy 3b wykonując pastorałkę „Podniebna rozmowa” zdobył III miejsce. Wykonawcom: Hannie Badyńskiej, Julicie Czapli, Aleksandrze Pająk, Zuzannie Szczyrbie i Wiktorowi Sosnowskiemu gratulujemy sukcesu.
Na pewno ucieszy Was informacja, że na półki naszej szkolnej biblioteki trafiły świąteczne nowości książkowe:
Krzyżanek, J. „Dobre uczynki Cecylki Knedelek”
Krzyżanek, J. „Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie”
Bednarek, J. „Sekretna historia ludzkich skarpetek”
Brunstrøm, T. „Tata Oli zostaje jutuberem”
Brunstrøm, T. „Tata Oli nie umie przegrywać”
Brunstrøm, T. „Zwariowane wakacje taty Oli”
Brunstrøm, T. „Z tatą Oli na biwaku”
Pichon, L. „Tomek Łebski. Nadal jest spoko! Luz!”
Pichon, L. „Tomek Łebski. Historie na pięć gwiazdek”
Twardowski, J. „Jaki to koń?”
Marchowski, D. „Jaki to ptak?”
Iglikowska, A. „Jaki to pies?”
Górski, J. „Jaki to kontynent?”
Jabłoński, J. „Jaki to pojazd?`”
Tittenbrun-Jazienicka, B. „Jaki to kot?”
Sawczyn, M. „Jaki to taniec?”
Flanagan, J. „Wilki Arazan”
Wszyscy czytelnicy mogą już wypożyczać nowe książki. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie i miło spędzi czas przy ciekawej lekturze.
W pewien piękny, grudniowy poranek otrzymaliśmy przesyłkę, a w niej książkę, która była zaproszeniem do udziału w VII edycji Międzyszkolnej Akcji Czytelniczej „Book Tour… z Plastrem Czarownicy”. Uczniowie klas I-III mieli okazję poznać niecodzienne historie słuchając opowiadań z książki „Plaster Czarownicy i inne baśnie” napisanej przez panią Małgorzatę Strzałkowską. Przepiękne opowieści o wzajemnej życzliwości, chwyciły za serce wszystkich naszych czytelników. Z niecierpliwością czekamy na spotkanie z autorką książki. A teraz uczniowie z wielkim zapałem zabrali się za wymyślanie rymowanki Zaklęcie Kleofasa oraz za wykonanie zakładki do książki.
Klasy 3 a i 3 c, 6 grudnia 2024 roku byly na wycieczce w Tarnowskich Górach, w Kopalni Srebra. Uczniowie poznali tam legendy związane z kopalnią, zapoznali się z ciężką pracą górników, spotkali Skarbnika, który rozdał im upominki mikołajkowe. Dzielnie wędrowali ciemnymi korytarzami, a następnie, pięknie śpiewając, przepłynęli długą drogę tratwami. Wycieczka była baardzo udana! Brawo dla dzielnych wędrowników!
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do udziału w kolejnych, wyjątkowych, bezpłatnych Świątecznych Warsztatach, które odbędą się w dniach 10–21 grudnia 2024 roku na Tyskich Halach Targowych (Aleja Piłsudskiego 8).
W ramach warsztatów przygotowaliśmy szereg kreatywnych i rodzinnych zajęć, które pozwolą wprowadzić się w magiczny klimat świąt:
Udział w warsztatach nie wymaga wcześniejszych zapisów – wystarczy przyjść w dogodnym terminie. To wspaniała okazja, aby wspólnie spędzić czas, nauczyć się czegoś nowego i poczuć magię nadchodzących świąt. Zapewniamy materiały do wykonania prac :-)
10 grudnia obchodzimy Dzień Praw Człowieka, święto ustanowione przez ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Uczniowie klasy 8c we współpracy z kolegami i koleżankami ze szkół w Wieszczętach i Pszczynie pracują nad projektem mającym na celu zapoznanie się z prawami zawartymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W tym celu poznali zbiór Praw, uczestniczyli w werbinarze o plakacie i technice kolażu przeprowadzonym przez panią Dagmarę Skowron. Zdobytą wiedzę wykorzystali do stworzenia własnych prac.
Wszystkie plakaty uczniów placówek zaangażowanych w projekt zostaną zaprezentowane na kolejnym spotkaniu. Projekt powstaje pod opieką nauczycieli:
Grażyny Grzegórskiej-Lesiak Szkoła Podstawowa nr 22 Tychy
Dagmary Skowron Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wieszczętach
Justyny Strzelec i Moniki Zalas Zespół Szkół nr 1 Pszczyna
Tym razem do biblioteki szkolnej zawitał dziwny gość - Bebok.
Co to jest bebok? To nadprzyrodzone stworzenie, które w wierzeniach ludowych na Górnym Śląsku mieszka wśród ludzi. Spotkać go można w zakazanych miejscach, gdzie nie powinny chodzić dzieci.
Dlaczego trafił do biblioteki - miejsca, które bardzo lubią dzieci? Otóż chciał im opowiedzieć o naszym regionie.
W czasie zajęć obejrzeliśmy film animowany „Nie taki Bebok straszny - legenda dla dzieci”, wysłuchaliśmy dwa opowiadania z książek „Bebok, Heksa i inksi” oraz „Zdarziło się na Śląsku” Waldemara Cichonia.
Niesamowitą gratką było wyjście do Izby Regionalnej w Szkole Podstawowej nr 37 w Tychach. Podczas spotkania z opiekunem izby Panią Jolantą Michtą zapoznaliśmy się ze sztukę ludową, tradycjami i obrzędami charakterystycznymi dla regionu śląskiego.
Jak odnaleźć własne korzenie? To zadanie wykonaliśmy z dużą pomocą rodziców. Stworzyliśmy drzewo genealogiczne swoich rodzin i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych historii o krewnych.
Na koniec naszych grudniowych spotkań zostaliśmy zaproszeni na spacer historyczny „Szlakiem pradziadka”, podczas którego zobaczyliśmy wyjątkowe zabytki miasta Tychy.
Dzięki tym zajęciom poznaliśmy nasz region – dowiedzieliśmy się o historii Śląska, o zabytkach, rozbudziliśmy swoje uczucia patriotyczne.
W ramach zadania "Dobranocki z dawnych lat" obejrzeliśmy bajkę "Flinstonowie".
2 grudnia #czytamypłomyczka
Nasza Świetlica SP22 Tychy dołączyła do akcji czytelniczej promującej akceptację wśród dzieci.
Drugoklasiści czytali pierwszakom książki o smoku Płomyczku, a następnie wspólnie rozmawialiśmy na temat akceptacji siebie i innych.
Dlaczego akurat dzisiaj?
Ano dlatego, że właśnie 2 grudnia przyszła na świat dziewczynka o imieniu Olisia, która stała się inspiracją do powstania książek o wyjątkowym smoku Płomyczku (smok Płomyczek jako jedyny w całej smoczej krainie urodził się bez skrzydeł i nie potrafił latać).
Po co czytaliśmy?
Bo nie możemy zmienić dzieci dla świata, ale możemy zmienić świat dla dzieci!
Uczmy, że każdy jest inny, ale "inny nie znaczy gorszy".
Każdy jest wyjątkowy!
Zapraszamy WSZYSTKICH UCZNIÓW do BEZPŁATNEGO konkursu Mistrz Programowania 2025 z NAGRODAMI:https://mistrz-programowania.oki.org.pl/#dolacz
Są zadania bardzo PROSTE, ZABAWNE, dla tych którzy stawiają PIERWSZY informatyczny krok: https://szkopul.edu.pl/c/mistrz-programowania-2025/p/r0a/
Kolejne poziomy wprowadzają w rozwiązywanie problemów - piękną informatyczną przygodę.
DOŁĄCZ: https://mistrz-programowania.oki.org.pl/#dolacz
RANKING: https://szkopul.edu.pl/c/mistrz-programowania-2025/ranking/
Dla każdego! https://youtu.be/P3lrlf9uguk?t=296
Cieszyć się programowaniem!
https://youtu.be/eBWZYLdkZW8?t=175
Daniel Olkowski
P.S. Konkurs, zabawa, emocje!
https://youtu.be/eBWZYLdkZW8?t=484
Szanowni Państwo,
informujemy, że w dniach 2, 3, 4 grudnia
uczniowie klas ósmych piszą
próbny egzamin ósmoklasisty.
25 listopada obchodziliśmy w bibliotece Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji została zorganizowana impreza czytelnicza, której celem było zapoznanie dzieci z historią pluszowego misia, przedstawienie sylwetek misiów – bohaterów, zapoznanie uczniów ze zwyczajami niedźwiedzi, zachęcenie dzieci do wypożyczenia i przeczytania książek o tych przesympatycznych zwierzątkach. Uczniowie, którzy w tym dniu przyszli do biblioteki ze swoim ulubionym misiem, opowiadali o swojej maskotce. Najmłodsi czytelnicy usłyszeli bardzo ciekawe historie dotyczące np. pojawienia się misia w domu. W bibliotece można było obejrzeć wystawę książek o misiach i niedźwiedziach. Dzieci z uwagą wysłuchały ciekawostek o zwyczajach niedźwiedzi i obejrzały ekspozycję. Na zakończenie imprezy każdy uczestnik otrzymał "małe conieco" od Kubusia Puchatka.