W listopadzie po raz drugi spotkaliśmy się w bibliotece szkolnej na zajęciach w ramach Międzynarodowego Projektu Magiczna moc bajek.
Tym razem poruszyliśmy bardzo trudne tematy. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się czym jest tolerancja i jakie prawa mają dzieci, a w Dniu Życzliwości zorganizowaliśmy happening pod hasłem „Życzliwość - podaj dalej”.
„Szanujmy obcość, inność, bo jest ciekawa” – W czasie zajęć uczniowie wysłuchali dwa opowiadania „O Kruku, co krakał pokrakanie” – Pana Poety oraz „Elmer” Davida McKee . Wyjaśniliśmy dlaczego kruka nikt nie rozumiał, dlaczego czuł się obco? Jak mieszkańcy zareagowali na „przybysza”? Wyjaśniliśmy co to jest empatia i tolerancja, że należy szanować osoby „inne”, w pewien sposób od nas różne, bo właśnie przez to mogą być dla nas ciekawe. Wszyscy uczniowie ogromnie zaangażowali się wykonanie plakatu poświęconego tolerancji.
„Swoje prawa mamy i je dobrze znamy!” – W czasie zajęć rozmawialiśmy o Prawa Dziecka w oparciu o Konwencję o Prawach Dziecka i wiersz Marcina Brykczyńskiego „Prawa Dziecka”. Zrozumieć ten trudny temat pomógł uczniom film edukacyjny „Prawa Dziecka” oraz książka Anny Czerwińskiej – Rydel i Renaty Piątkowskiej „Moje prawa ważna sprawa”.
„Bądź dla wszystkich życzliwy, a świat będzie szczęśliwy” 21 listopada w Dniu Życzliwości zorganizowaliśmy happening pod hasłem „Życzliwość - podaj dalej”. Uczniowie przygotowali serduszka z miłymi słowami oraz uśmiechnięte buźki i rozdawali je swoim kolegom i koleżankom.
W ramach zadania "Dobranocki z dawnych lat" obejrzeliśmy bajkę "Miś Uszatek".
Zbliża się termin charytatywnej Akcji dla Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci "Świetlikowo".
W dniu 14 grudnia 2024 r. (sobota) o godz.17:00 na Stadionie Zimowym w Tychach ul. Gen. Ch. De Gaulle'a 2 odbędzie się charytatywny mecz hokeja TERCJA DLA ŚWIETLIKOWA. Meczowi towarzyszyć będą liczne atrakcje artystyczne m.in. występ orkiestry Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach.
Wydarzenie współorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Rudolfa Zaręby w Tychach, Szkołę Podstawową nr 36 im. Narodów Zjednoczonej Europy oraz MOSiR Tychy jest objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Tychy. Eventowi patronują m.in.: Miejskie Centrum Oświaty w Tychach i Tyski SPORT.
W imieniu organizatorów oraz własnym serdecznie zapraszam do udziału w TERCJI DLA ŚWIETLIKOWA.
Szczegółowe informacje o wydarzeniu oraz o biletach znajdą Państwo tutaj:
21listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Głównym celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie pozytywnych emocji. Przesłanie tego dnia jest proste -bądźmy życzliwi każdego dnia, a nie tylko od święta.
Pamiętajmy, że dobre słowa są jak
„plaster miodu – słodyczą dla duszy
i lekarstwem dla ciała”.
16 LISTOPADA
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI
– CO TO ZA ŚWIĘTO?
16 listopada jako Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku. Od tamtej pory w połowie listopada promujemy jedno z cenniejszych osiągnięć ludzkości – tolerancję.
Serdecznie zapraszamy uczniów wszystkich klas i nauczycieli do udziału w kolejnym Tygodniu Tolerancji i skorzystania z propozycji przeprowadzenia zajęć wg wysłanych scenariuszy zajęć dostosowanych do grup wiekowych oraz zaangażowania młodzież w konkurs plastyczny pt. „TOLERANCJA =SZACUNEK= EMPATIA” DLA KL. 1-3 i 4-8.
Niestety NIETOLERANCJA jest częstym zjawiskiem w środowisku szkolnym. Niemal na każdej przerwie dochodzi do zaczepek, niechcianych żartów z imienia, nazwiska lub koloru plecaka, słowem bullying uznawany przez ogół za coś oczywistego. W wielu szkołach zauważa się incydenty związane z agresją fizyczną, słowną, demoralizowaniem, wymuszeniami, groźbami, używkami oraz znieważaniem nauczycieli. Dlatego tak ważne są wszelkie działania zmierzające do uświadomienia społeczności szkolnej znaczenia tolerancji w codziennym życiu.
OD KIEDY OBCHODZIMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI?
12 grudnia 1995 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło dzień 16 listopada jako Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Był to wyraz poparcia dla inicjatywy UNESCO. Ten dzień ma przypominać wszystkim mieszkańcom ziemi, jak ważne jest wzajemne zrozumienie, szacunek dla odmiennego pochodzenia, języka, religii czy poglądów.
CO ŚWIĘTUJEMY W MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI?
Po ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Tolerancji kraje członkowskie UNESCO przyjęły „Deklarację Zasad Tolerancji”. Według jej zapisów tolerancja została zdefiniowana jako:
W imię tolerancji nie można jednak akceptować złych zachowań, które prowadzą do krzywdy innych. Zachowania jednych osób nie mogą ograniczać praw innych.
TOLERANCJA nie zawsze równa się AKCEPTACJA!
DLACZEGO TOLERANCJA JEST TAKA WAŻNA?
Tolerancji to postawa, która cechuje się szacunkiem okazywanym dla poglądów, zachowań i cech innych ludzi. Czy wiesz, dlaczego jest tak ważna?
lub
https://www.youtube.com/watch?v=ubKtDQglrcQ
2. Filmiki o tolerancji i życzliwości dla klas młodszych:
1. Giveln to giving
https://liblink.pl/nqx5AbGI2C
2. Jeżyk. Był. Smutny.
3. Dla klas starszych:
https://liblink.pl/1lVEgHHskZ
J. Zabielska, M. Troszok, M. Kondracka
W listopadzie w bibliotece szkolnej zorganizowano uroczyste obchody Święta Niepodległości. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na zajęcia czytelnicze Mam gen wolności. Celem spotkań było pokazanie, jak historia Polski jest wyjątkowa i jakie dobro w sobie kryje niepodległość.
Przez cały tydzień uczniowie mogli słuchać różnych opowieści oraz wziąć udział w zabawach: rozwiązywali zagadki, układali puzzle.
Duże zainteresowanie wzbudziła przygotowana wystawa prezentująca sylwetki najwybitniejszych polskich polityków II RP.
W ciepłe, październikowe poranki, przez cały tydzień do biblioteki szkolnej przychodzili uczniowie wraz z wychowawcami. Okazją do spotkań był udział w Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym Magiczna moc bajek.
Nasze pierwsze spotkanie poświęcone było szacunkowi do drugiego człowieka. Na zajęciach rozmawialiśmy o tym, czym jest szacunek, dlaczego powinniśmy szanować innych ludzi, kolegów, osoby starsze, niepełnosprawne, zwierzęta i przyrodę. Na podstawie przeczytanego fragmentu książki Wandy Chotomskiej „Jacek i Agatka” stworzyliśmy Kodeks Dobrego Zachowania.
Za sprawą dobranocki Jacek i Agatka przenieśliśmy się do czasów dzieciństwa naszych dziadków. Pacynki pięknie opowiadały ciekawe przygody i z szacunkiem odnosiły się do siebie.
Na koniec własnoręcznie wykonaliśmy zadania przygotowane przez bajkowe postaci.
Dużo się działo w tym tygodniu w naszej szkole! Najpierw Dzień Zwariowanych Fryzur, potem Dzień Postaci z Bajek, a na koniec wyczekiwany Dzień bez Plecaka:) Oto krótka foto relacja:
Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie animacji dla uczniów klas 1-3.
Podczas powodzi ucierpiała Szkoła Podstawowa nr 1 im. J. Korczaka w Lądku Zdroju. Nasi uczniowie pięknie włączyli się do akcji Każda książka ma moc i oddawali swoje książki dla biblioteki szkolnej, której zbiory zostały zniszczone przez wodę. Zebrano wiele ciekawych pozycji. Dziękujemy!
29 października 2024 r. w naszej szkole, w podniosłej atmosferze, odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów dzieci klas I. Uroczystość dla swoich młodszych kolegów przygotowały dzieci z klas trzecich, które pięknie śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Pasowanie prowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Zuzanna Kotlarczyk. W postawie na baczność został odśpiewany hymn państwowy. Pierwszoklasiści wzorowo wykonali swoje zadania: zaśpiewali piosenkę, wyrecytowali swoje wiersze. Złożyli ślubowanie, a następnie zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Podczas pasowania otrzymali dyplom, zakładkę do książki, a na głowę założono im biret – symbol przynależności do szkolnej braci. Birety i dyplomy ufundowała Rada Rodziców naszej szkoły. Po skończonej akademii nasi pierwszoklasiści udali się na słodki poczęstunek zorganizowany przez swoich rodziców. Radośnie witamy w naszej szkole wszystkich pełnoprawnych uczniów klas pierwszych. Cieszymy się, że powiększyła nam się szkolna brać!
Uczniowie naszej szkoły przystąpili do Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”.
Przez cały rok szkolny będziemy spotykać się w bibliotece szkolnej i realizować różne ciekawe zadania czytelnicze.
Zadaniem projektu będzie rozwijanie wiedzy o kulturze własnego regionu i jej związkach z kulturą narodową, kształtowanie postaw dbałości o zdrowie i dobrostan psychiczny dzieci.
Z poważaniem
nauczyciele bibliotekarze
Z okazji Światowego Dnia Książek o Harrym Potterze wszyscy uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do wspólnego świętowania! Tegoroczny temat to Opieka nad Magicznymi Stworzeniami!
W bibliotece szkolnej przygotowaliśmy mnóstwo zabaw związanych
z fantastycznymi zwierzętami. Egzamin u Hagrida, pajęcza gra, zabawy słowne, quizy, krzyżówki… to wszystko czekało na uczniów.
Wielkim zaskoczeniem był piątkowy poranek, gdy do szkoły zawitała gromada uczniów przybyłych prosto z Hogwartu.
Z poważaniem
nauczyciele bibliotekarze
"Origami – japońska sztuka składania papieru na stałe zagościła do biblioteki szkolnej. W tym roku po raz kolejny, po zapoznaniu się tajnikami origami, zaczerpniętymi z książek pani Doroty Dziamskiej, wykonaliśmy różne ciekawe składanki.
Tego dnia odkryliśmy wielu wspaniałych miłośników tej sztuki. "
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w drugiej edycji turnieju piłkarskiego Edukujemy na 7 organizowanego przez GKS Tychy. Mimo świetnej gry naszym chłopakom nie udało się awansować do wielkiego finału. Dziękujemy naszym uczniom za reprezentowanie szkoły i cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w świetnie zorganizowanym turnieju.
Nasi uczniowie wzięli udział w międzyszkolnych zawodach w tenisie stołowym. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych. Igor Artemski z klasy 3 c pokonał wszystkich przeciwników i indywidualnie zajął 1 miejsce! W rywalizacji drużynowej nasi uczniowie zajęli 2 miejsce co dało im awans na zawody rejonowe. Serdecznie gratulujemy chłopakom wyniku i dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły.
W dniach 17 i 18 października 2024 r. uczniowie klas Ia, Ib, Ic zostali przyjęci w poczet czytelników szkolnej biblioteki. Podczas uroczystości uczniowie obejrzeli spektakl „Stan chorobowy”. W trakcie przedstawienia pierwszoklasiści poznali prośby książki i zasady poszanowania książek. Po części artystycznej nastąpiła chwila, na którą uczniowie długo czekali - uroczyste ślubowanie.Później pierwszoklasiści zapoznali się ze zbiorami bibliotecznymi, przeznaczonymi dla młodszych klas i wypożyczyli swoją pierwszą książeczkę.Na zakończenie imprezy, pierwszoklasiści otrzymali zaproszenie do udziału w programie „Czytam sobie z radością”.Uroczystość pasowania pierwszoklasistów przyniosła wiele radości naszym nowym czytelnikom. Pytania, jakie zadawali w trakcie poznawania biblioteki, świadczyły o ogromnym zainteresowaniu tym miejscem oraz książkami, jakie udostępnia im biblioteka.
#bibliotekaszkolnasp22tychy #SP22Tychy #PasowanieNaCzytelnika #imprezaczytelnicza #miesiącbibliotekszkolnych
Z poważaniem
nauczyciele bibliotekarze
17 października 2024 r. odwiedziliśmy Muzeum Auschwitz Birkenau. Przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było dla nas nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem.
"Misie to najpopularniejsze dziecięce przytulanki, wszystkie dzieci je uwielbiają i chętnie o nich czytają. Ale… z drugiej strony prawdziwe niedźwiedzie to nie słodkie misie, a bardzo groźne zwierzęta, do których nie wolno się zbliżać, nawet gdy one tego chcą.
Zajmijmy się jednak tymi misiami, które są najlepszymi przyjaciółmi dziecka. Zostały one bohaterami wielu, ale to naprawdę wielu książek, bajek, opowiadań, wierszy. Są po prostu wszędzie! Kto nie zna Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Paddingtona?
W dniach 11-15 października dzieci z klas młodszych uczestniczyły w imprezie czytelniczej z okazji „Urodzin Książkowego Misia”. Obejrzały przygotowany przez nauczycieli bibliotekarzy teatrzyk Kamishibai „Przyjęcie u misia Rafałka”. Później poznały wystawę o książkowych niedźwiadkach. Nie mniej interesujące okazały się konkursy. Uczniowie rozwiązywali zagadki o misiach i niedźwiedziach.
To były naprawdę udane urodziny."
#bibliotekaszkolnasp22tychy#SP22Tychy#UrodzinyKsiązkowegoMisia#imprezaczytelnicza #miesiącbibliotekszkolnych
Z poważaniem
nauczyciele bibliotekarze
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt nasza biblioteka przygotowała mnóstwo atrakcji. Tego dnia jako lekturę wybraliśmy opowiadania o Gwizdku z książki Barbary Gawryluk „Gwizdek. Przygody tatrzańskiego świstaka”. Uczniowie zachwycali się przygodami małego świstaka.
Dzieci ciekawie opowiadały też o swoich zwierzętach opiece nad nimi, wymieniały znane bajki i filmy, w których bohaterami są zwierzęta. Później rozwiązywały zadania ze zwierzakami. Spotkaniu towarzyszyła wystawka książek popularno - naukowych dla dzieci związanych z tą tematyką.Zachęcamy do czytania bajek, baśni, opowiadań, historyjek czy też wierszyków o zwierzętach. Jest z czego wybierać!"
#bibliotekaszkolnasp22tychy#SP22Tychy #DzieńZwierzątwbibliotece #imprezaczytelnicza
Z poważaniem
nauczyciele bibliotekarze