Strona główna

 • Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem

  16 października szkolny klub MAŁEGO WOLONTARIUSZA przypomniał całej społeczności  szkolnej o tym wyjątkowym Dniu. Warto zerknąć na znalezione przez wolontariuszy strony internetowe, by dowiedzieć się więcej o problemie z żywnością i głodem, który dotyka już wszystkie kraje świata. Świetliczaki pragnęły dołączyć do edukacyjnej idei tego święta i wykonały plakaty w myśl idei, że: „MARNOWANIE JEDZENIA TO ŚMIERDZĄCA SPRAWA”. Więcej na ten temat w zakładce klubu wolontariusza. By zachęcić wszystkich do zdrowego odżywiania, które również wiąże się z tym dniem –wolontariusze częstowali na przerwach obiadowych marchewkami i jabłuszkami (polskimi!).

  Organizatorzy akcji: szklony klub MAŁEGO WOLONTARIUSZA

  z opiekunami M. Burzyńską, M. Mitoraj

 • Relacja z wycieczki rowerowej do Browaru Obywatelskiego

              W sobotę 14 października członkowie i sympatycy Szkolnego Koła SKKT wyruszyli na kolejna przygodę- wycieczkę rowerową do Browaru Obywatelskiego w Tychach. Zbiórka miała miejsce przy szkole o godzinie 9:00. Powitała nas śliczna, słoneczna, jesienna pogoda, która „stworzyła” specyficzny klimat naszej wyprawy. Przed wyjazdem uczestników powitał pan Kazimierz Okoński, który przedstawił program i przypomniał zasady bezpieczeństwa podczas wycieczki. Pani Bratek rozdała dzieciom kamizelki odblaskowe oraz sprawdziła listę obecności. Wstawili się: Kamil Ochojski, Kuba Kaszuba, Jarek Rybacki z mamą. Wyjechaliśmy  w kierunku Parku Suble, a dalej ścieżkami rowerowymi  podążyliśmy  brzegiem lasu Żwakowskiego do Browaru. Po drodze zachwycaliśmy się barwami jesieni mijanych drzew, zapachem spadających liści i palonego ogniska. Bajkowa sceneria! Na miejsce dotarliśmy około 10:00. Tu rozgościliśmy się na posiłek w przytulnej altance – odpoczywaliśmy i podziwialiśmy odnowione budynki Browaru. Wykonaliśmy zdjęcia przy tutejszej sadzawce z nenufarami i czerwonymi rybami.  Wracaliśmy traktem leśnym aż do stacji kolejowej Kobiór. Dalej ulicami dotarliśmy do kościoła św. Ducha, a następnie przez osiedle L do szkoły.

  Z turystycznym pozdrowieniem L. Bratek

 • Akcja czytelnicza

  „Mądra szkoła czyta dzieciom”

    W dniu 13 października 2017 w bibliotece szkolnej przeprowadzono Akcję czytelniczą „Mądra szkoła czyta dzieciom” pt. „Wychowanie przez czytanie - z książką w świat wartości”. Na podstawie lektury M. Strzałkowskiej „Rady nie od parady” uczniowie zapoznali się z biografią i twórczością pisarki. Wiedzą jak należy postępować , żeby być wartościowym człowiekiem. Uczniowie z kl.7c zaprezentowali swoje talenty recytatorskie, przedstawiając wiersze z morałem dzieciom z klasy 1b.

  Organizatorzy: A.Osińska, M. Pstrągowska, T. Gontarczyk

 • JESTEM AKTYWNYJesienią

  12 października w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia sportowe zainspirowane w poprzednich latach ideą projektu „Zdrowe Tychy”. Uczniowie przypomnieli zasady fair –play i ustalili, że nie chodzi w aktywności, sporcie o  wygraną, ale o dobrą zabawę. Jak bawili się na sportowo, można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

  Album fotograficzny

  Wychowawcy świetlicy szkolnej: Monika Burzyńska, Magdalena Pstrągowska, Marta Mitoraj

 • Jest to wyjątkowy moment, kiedy uczniowie i rodzice mogą docenić pracę pedagogów. Święto obchodzone jest co roku przez około 650 tysięcy nauczycieli i wychowawców. Trochę historii… „Dzień Edukacji Narodowej jest to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia ono rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego” ( http://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/kiedy-jest-dzien-nauczyciela-2017-dzien-edukacji-narodowej?).  W naszej szkole świętowaliśmy już dziś -13 października, spotkaliśmy się wspólnie nauczyciele, pracownicy, uczniowie. Klasy pierwsze przygotowały wspaniały program artystyczny i otrzymały w nagrodę gromkie brawa. Do życzeń dołączył Samorząd Uczniowski, który przygotował dla wszystkich pracowników szkoły polskie jabłka (odmiany „champion”) w myśl idei Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Album fotograficzny

 •  

   

   

   

   

  Tydzień pisania listów 

  W naszej szkole właśnie dobiega końca –wierzymy jednak, że cała społeczność szkolna, nie zapomni o dzieciach związanych z: .

  Szczególnie dziękujemy MAŁYM WOLONTARIUSZOM i „świetliczakom”, którzy mocno zaangażowali się w całą akcję. Warto pomagać –a list, rysunek, nie kosztuje nic więcej niż wasz czas i zaangażowanie.
  Album fotograficzny

  Organizatorzy akcji:

  Monika Burzyńska, Marta Mitoraj, Karolina Nosal

 • Międzynarodowy Dzień bez Przemocy

  przypada 2 października –w świetlicy szkolnej poświęcamy temu tematowi cały miesiąc październik. Trudno uciec od przemocy, jest ona bowiem wszechobecna – na ulicach, w szkole, w telewizji. Warto więc stawić jej czoła, reagować kiedy komuś dzieje się krzywda. Głośno mówimy o przemocy i sposobach radzenia sobie z nią. Obejrzeliśmy filmy z kampanii: "Bądź kumplem nie dokuczaj!".(http://badzkumplem.cartoonnetwork.pl/)Omówiliśmy kodeks kumpla i stworzyliśmy świetlicowy kodeks kolegów i koleżanek. Przeczytaliśmy książki o tej tematyce, największe wrażenia na uczniach zrobiła książka; "Słup soli". Wykonaliśmy prace plastyczne przeciwko przemocy -które ozdobiły świetlicę. Album fotograficzny

  Wychowawcy świetlicy szkolnej: Monika Burzyńska, Magdalena Pstrągowska, Marta Mitoraj

 •  

  W dniu 5.10.2017 w bibliotece szkolnej odbyła się akcja czytelnicza "Mądra szkoła czyta dzieciom" - "Świat Jana Brzechwy". Uczennice klasy 5b przedstawiły biografię pisarza oraz zapoznały z wieloma wierszami poety. Słuchaczami byli uczniowie klasy 2a. Na koniec wszyscy razem recytowali znane utwory J. Brzechwy.

  Organizatorzy: A. Osińska, M. Pstrągowska, B. Marter

   

 • Do włączenia się w „MARZYCIELSKĄ POCZTĘ” zaprasza szkolny KLUB MAŁEGO WOLONTARIUSZA.

  Każdy z Was ma szansę poczuć się tak:

  „Kiedy robię coś dobrego czuję się tak, jakbym, jadła ciasteczko z leśnymi poziomkami”.

  Cecylka Knedelek

  więcej...

 • Regulamin międzyszkolnego konkursu plastyczno-literackiego dla klas I-III „Jestem POLAKIEM”

  Konkurs realizowany jest w związku z Narodowym Świętem Niepodległości
  –przypadającym 11 listopada.

  więcej...

 • Drodzy Rodzice/Opiekunowie mamy zaszczyt zaprosić Państwa na pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty rodzinne, które połączone są   z elementami programu „Mądra szkoła czyta dzieciom” (Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom), w którym uczestniczy nasza szkoła –zaprosimy Państwa do wspólnego czytania dzieciom podczas warsztatów.

  więcej...

 • Od poniedziałku w świetlicy obchodzimy Europejskie dni Ptaków, wiemy już jakie polskie ptaki są pod ochroną. Poznaliśmy śpiew, odgłosy wielu ptaków –kilka z nich świetliczaki doskonale rozpoznają. Wiemy, które ptaki opuszczają nasz kraj, a które do nas przylatują na zimę. Obejrzeliśmy wiele prezentacji o ptakach –znamy ich wygląd, wiemy, że są bardzo różne duże, małe, kolorowe!  Rozmawialiśmy o ptakach, które możemy obserwować każdego dnia, również w pobliskim parku „Sublańskim”.Zrobiliśmy piękne ptaki, do oglądania ich zapraszamy wszystkich chętnych . Album fotograficzny

  M. Burzyńska, M. Pstrągowska, M. Mitoraj

 •  

  W wyniku demokratycznych wyborów, prowadzonych kolejny rok z rzędu w ramach ogólnopolskiej akcji „Samorządy Mają Głos”, której celem jest wsparcie szkół w organizacji i przeprowadzeniu demokratycznych wyborów do władz samorządu uczniowskiego.  

  Od piątku mamy nowy Samorząd Uczniowski:

  Przewodnicząca:                             Zuzanna  Harupa,

  Zastępca Przewodniczącej:    Maksymilian Biernacki,

  Sekretarz:                              Gabriel Biernacki.

  My po raz kolejny jesteśmy jedyną szkołą w Tychach, która zdecydowała się na takie wybory. Nasi uczniowie znają zasady wyborów –najmłodsi głosują kolorami, starsi imiennie.

  „Szkoła to laboratorium demokracji. Właściwie przygotowane i przeprowadzone wybory to pierwszy krok do dobrze działającego samorządu uczniowskiego. Wybory mogą być też świętem demokracji w szkole, ważnym doświadczeniem dla wszystkich uczniów i uczennic, w praktyce uczącym jak działają mechanizmy demokratyczne”. Album fotograficzny

  https://samorzad.ceo.org.pl/aktualnosci/zapraszamy-do-akcji-samorzady-maja-glos

  Gratulujemy wygranym i trzymamy kciuki za całą ich  kadencję!

  Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: M. Burzyńska, G. Bilangowska

 • 28 Września był Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języków Migowych w świetlicy cały ubiegły tydzień mówiliśmy o Savoir Vivre osób Głuchych, o tym jak się zachować przy takiej osobie (by nie czuła się przy nas skrępowana). Mówiliśmy o językach migowych na świecie, szczególnie o POLSKIM JĘZYKM MIGOWYM. O życiu w ciszy, czyli, o tym jak wygląda świat niesłyszących. Tworzyliśmy  plakaty informujące o tym święcie. Oglądaliśmy filmy edukacyjne: "Świat Osób Głuchych" oraz wywiad z Miss Świata osób głuchych.  Uczyliśmy się kilku słów w polskim języku migowym, a efekty naszej nauki można obejrzeć na filmiku.

  M. Burzyńska, M. Pstrągowska, M. Mitoraj

 • Świetliczaki od tygodnia witają JESIEŃ. Dzieci wiedzą czym różnią się pory roku –jaka obecnie panuje. Znają pracę rolników,  obejrzały filmy z „wykopek” . Poznały polskie jesienne owoce z sadów, lasów (świetliczaki wykonały ilustracje jadalnych grzybów występujących w Polsce). Znają przepisy na jesienne przetwory. Wspólnie wykonały świetlicową Panią JESIEŃ, puściły wodze fantazji tworząc jesienne dekoracje z papieru i bibuły –zapraszamy do ich obejrzenia! Album fotograficzny

  M. Burzyńska, M. Pstrągowska, M. Mitoraj, L. Pytel

 • ZOSTAŃ SUPERBOHATEREM!

  Weź udział  w kolejnej edycji lokalnej akcji zbierania kasztanów i żołędzi dla zwierząt – przyjedzie po nie leśnik, by zimą móc dożywiać leśne zwierzęta.więcej...

 • 28 Września jest Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języków Migowych

  Na całym świecie dla ponad 70 milionów ludzi głuchych i niedosłyszących, język migowy jest ich sposobem kontaktu. Najbardziej cierpią  głuche dzieci, które nie mają kontaktu z językiem migowym. Szkolny Klub MAŁYCH WOLONTARIUSZY zachęca do dowiedzenia się więcej o głuchych w swojej zakładce, zgromadziliśmy tam kilka ważnych informacji oraz filmów, które warto zobaczyć.

   

  Szkolny Klub MAŁYCH WOLONTARIUSZY z opiekunami Moniką Burzyńską i Martą Mitoraj

 • Ptaki wśród nas…

  Europejskie Dni Ptaków to coroczna impreza organizowana w pierwszy weekend października, podczas której krajowi partnerzy światowej federacji BirdLife International (w Polsce – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków - OTOP) pragną zwrócić uwagę ludzi na jeden z największych spektakli w świecie przyrody – jesienną wędrówkę ptaków.

  W związku z tymi wyjątkowymi dniami zapraszamy Was drodzy uczniowie do wyjścia ze swoimi rodzinami na obserwacje ptaków więcej...Ptaki_wsrod_nas.docx

 • Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach to druga edycja akcji prowadzonej we wszystkich europejskich krajach pod nazwą EDWARD. European Day Without A Road Death – EDWARD organizowany jest przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego – TISPOL, we współpracy z krajami członkowskimi. Głównym celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa w komunikacji drogowej. Chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.

  W świetlicy rozmawiamy na ten temat przez cały rok, ale szczególnie we wrześniu –poświęcamy temu zagadnieniu cały tydzień od 18 do 22 września, kiedy przypadają obchody tego wyjątkowego dnia. Świetliczaki zapoznają się z tematami: Pieszy uczestnikiem ruchu drogowego: - sygnalizacja świetlna, - jestem widziany i na drodze, - numer alarmowy 112 (inne numery alarmowe). Bezpiecznie podróżowanie samochodem: - fotelik,- pasy bezpieczeństwa, - prawidłowe przewożenie bagaży oraz pierwsza pomoc: - co zrobić gdy zdarzy się wypadek. Przeprowadzone zostały rozmowy, pogadanki, obejrzeliśmy filmy edukacyjne oraz prezentacje przypominające o zasadach bezpieczeństwa. Przeprowadzono quizy z wiedzy o bezpieczeństwie i stworzono plakaty informujące o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Album fotograficzny

 • Wspomnienie Międzynarodowego Dnia Kropki w świetlicy…

  „Vashti jest małą nieśmiałą dziewczynką, która nie wierzy w swoje możliwości…” - co dzieje się z Vashti i wszystkimi, których napotka po swojej WIELKIEJ przemianie, świetliczaki dowiedziały się z filmu, który wspólnie obejrzeliśmy (https://www.youtube.com/watch?v=ILSyGSaMoEg). Polecamy go każdemu! Ten dzień był wyjątkowo KREATYWNY, przyświecała nam idea potrafię, uda mi się!  Mówiliśmy o tym czym jest kreatywność, jak otwierać się na świat i pozwalać sobie na odkrywanie nowych rzeczy. Jak uwierzyć w siebie. Kropka była wszędzie: wycinana, przyklejana, kolorowa, biała. Bawiliśmy się z książka dla każdego: „Naciśnij mnie”  Herve Tullet, zachęcamy do poznania jej z Waszymi rodzinami drodzy uczniowie. Nasze prace mogli wszyscy obejrzeć w hallu głównym. Album fotograficzny

  Nauczyciele –wychowawcy świetlicy: M. Burzyńska, M. Pstrągowska, L. Pytel

strona:

Galeria zdjęć