Strona główna

 • Serdeczne życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza dla wszystkich szkolnych byłych, obecnych i przyszłych MAŁYCH WOLONTARIUSZY!

  Wszystkim Naszym Wolontariuszom w dniu ich święta pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia, a także podziękować za bezinteresowną pomoc, trud włożony w służbę drugiemu człowiekowi. Kochani! Życzymy Wam spełnienia marzeń, radości w sercu, realizacji zamierzonych celów, satysfakcji w życiu osobistym a przede wszystkim tego, aby każdy dobry uczynek, każdy uśmiech i dobre słowo wracało do Was i dawało Wam siłę.

   - Obrazek 1

  Opiekunowie szkolnego klubu MAŁYCH WOLONTARIUSZY: Monika Burzyńska, Marta Bielińska

 • Drodzy Rodzice/opiekunowie zapraszamy wszystkie RODZINY na warsztaty BOŻONARODZENIOWE,

  odbędą się one w świetlicy szkolnej 10 grudnia, o godzinie 16:30.

  Będziemy tworzyć wianki -cudnie pachnące...

    - Obrazek 1

  bombki –ślicznie wyglądające...

    - Obrazek 2

  i niezwykłe ozdoby choinkowe pięknie wyglądające...

    - Obrazek 3

  Ilość miejsc ograniczona -dlatego prosimy o zapisy w świetlicy szkolnej do dnia 7 grudnia. Koszt materiałów to 20 złotych.

  Serdecznie zapraszamy!

  Prowadzący warsztaty: Monika Burzyńska, Marta Bielińska, Magdalena Pstrągowska

 • Świetliczaki, wolontariusze... cała społeczność szkolna BOHATEROM!

  Wesprzyj nas, po raz kolejny szkolny klub MAŁEGO WOLONTARIUSZA wspiera akcję Stowarzyszenia Odra -Niemen. W tym roku poza zbiórką konkretnych rzeczy do paczek w akcje mocno włączyły się świetliczaki. Uzbierane podczas corocznego KIERMASZU BOŻONARDZENIOWEGO pieniądze przeznaczone będą na zakup artykułów spożywczych do przygotowywanych przez klub wolontariusza paczek... Przyświeca nam zdanie kombatanta, obrońcy Grodna, Kazimierza Tumińskiego, którego zawsze odwiedzali wolontariusze stowarzyszenia, a który zmarł w tym roku „Nie zapominajcie o nas”.

  My nie zapominamy ... A wy?

  Wesprzyj akcję przynosząc wymienione produkty, tak wygląda każda paczka: olej 1l, cukier 1kg, ryż 1kg, kasza 400g, makaron 700 -1000g, makaron 250g, konserwy mięsne i rybne 300g, warzywa w puszce 1 op., owoce w puszce 1 op., herbata mała 25 -50 szt., herbata duża 100 szt., herbata sypana lub owocowa, kawa sypana lub rozpuszczalna 250 g, kakao 100 -200g, czekolada 5 szt., słodycze duże (ciastka) 1op., słodycze drobne (batony, cukierki) 100g, kartki świąteczne –koniecznie z życzeniami.

  Możesz też pomóc kupując coś na kiermaszu.

  Zapraszamy!

  Koordynatorki Frąckowiak Angelika, Wasiak Kamila

  M. Bielińska, M. Burzyńska, M. Pstrągowska, K. Walas

 • Szkolny klub MAŁEGO WOLONTARIUSZA, Samorząd Uczniowski po raz kolejny zachęcają całą społeczność szkolną do wsparcia ogólnopolskiej akcji „GÓRA GROSZA” –w której udział  stał się już naszą szkolną tradycją.

  Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

  Uczniowie nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl zasady: Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

   - Obrazek 1 

  Musicie wiedzieć, że… Dzięki Wam, całej kadrze pedagogicznej, uczniom i rodzinom z całej Polski udało nam się zebrać: 37 922 319,26 zł! Inicjatorem akcji jest Towarzystwo Nasz Dom.

  Koordynatorem z ramienia S.U jest Maksymilian Biernacki.

  Organizatorzy:

  M. Bielińska, M. Burzyńska, G. Bilangowska. Akcję wspiera p. M. Pstrągowska

 • „Działaj z imPETem!”

  Pragnę poinformować, że nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjnym „Działamy z imPETem My, działajcie także i Wy!” Konkurs koncentruje się na tematyce właściwego postępowania z odpadem opakowaniowym typu butelka PET (m.in. jego prawidłowej segregacji), a także recyklingu jako możliwości ponownego wykorzystania tych odpadów do produkcji nowych produktów.

  Konkurs został przygotowany z myślą o klasach 1-8 szkół podstawowych, w podziale na grupy wiekowe. W celu wprowadzenia uczniów w tematykę na godzinach wychowawczych przeprowadzono zajęcia edukacyjne w oparciu o gotowe scenariusze zajęć zapewnione przez organizatora konkursu (firma Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań SA).

  Po przeprowadzonych zajęciach uczniowie przygotowywali Prace Konkursowe w formie plakatu zachęcającego do segregacji butelek PET, z których szkolna komisja konkursowa wybrała po jednej pracy z poniższych grup wiekowych:
  – grupa 1 (klasy 1-3) – praca klasy 1a
  – grupa 2 (klasy 4-6) – praca klasy 4f
  – grupa 3 (klasy 7-8) – praca klasy 8b

  Gratuluję klasom, które zwyciężyły na etapie szkolnym i życzę powodzenia w dalszej części postępowania konkursowego. Jednocześnie zachęcam do głosowania na prace uczniów naszej szkoły. Na prace konkursowe można głosować od 26 listopada 2018 r. od godziny 12:00 do 7 grudnia 2018 r. do godziny 12:00.

   

  Zasady głosowania:

  1. Podczas głosowania jedna osoba może oddać maksymalnie jeden głos w ciągu 24 godzin tj. od godziny 00:00 do godziny 23:59 tego samego dnia.
  2. Kryterium ograniczenia głosowania do 1 głosu jest jeden adres IP oraz jeden adres e-mail.

  3. Celem potwierdzenia głosowania należy aktywować link przesłany na indywidualny adres email podany podczas głosowania.
  4. Podczas głosowania niedopuszczalne są próby obejścia systemów zabezpieczenia, a w szczególności:

  a) zmienianie adresów IP

  b) korzystanie z fikcyjnych kont e-mail

  c) stosowanie programów do automatycznego głosowania.

  (Źródło: http://dzialajzimpetem.pl/regulamin/)

  Okażmy wsparcie naszym uczniom i głosujmy! Każdy oddany głos to 1 punkt. Im więcej punktów zbierzemy, tym większa szansa znalezienia się w Rankingu Prac, z którego wyłaniani są zwycięzcy.

  Instrukcja głosowania:

  1. Wchodzimy na stronę: www.dzialajzimpetem.pl

  2. Schodzimy trochę na dół i klikamy na: „Głosuj na swoją szkołę” lub wcześniej, tzn. w pkt. 1 od razu wpisujemy: http://dzialajzimpetem.pl/prace-konkursowe/

  3. W wyszukiwarce wpisujemy:

  Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 22

  Miejscowość: Tychy

  i już widzimy prace naszych uczniów, zatem „Działajmy z imPETem!”

   

   

  Anna Powałka

 • Skąd się biorą pieniądze? – EKONOMIA na świetlicy!

  No właśnie! Skąd są pieniądze? Świetliczakom postawiono trudne pytanie.

  - Od Mamy i Taty!
  - A Mama i Tata mają skąd?
  - Z banku!
  - A skąd ma bank?
  - Od szefa!

  Na świetlicy rozpoczął się cykl zajęć z ekonomii, które mają na celu naukę korzystania z pieniędzy i posługiwania się nimi. Dzieci poznały jakie są cechy i właściwości dzisiejszych pieniędzy oraz zaplanowały swój pierwszy proces produkcji. Wspólna gra w manufakturę uczyła zasad współpracy oraz organizacji pracy w taki sposób, aby jej efekty były zadowalające. Początek przygody z ekonomią uważamy za udany.

   

  Wychowawcy świetlicy szkolnej:

  Marta Bielińska, Magdalena Pstrągowska,

  Monika Burzyńska, Karol Walas

   - Obrazek 1

 • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

  Dziecko swoje prawa ma! – głośno woła Rzecznika Praw Dziecka każdego roku. Świetliczaki 20 listopada poznały swoje prawa i towarzyszące im obowiązki. To dzień, w którym każdy z nas może przypomnieć słowa Janusza Korczaka: „Nie ma dzieci – są ludzie”. Całość rozpoczęliśmy od przedstawienia praw. Na świetlicy przez kilka dni mogliśmy wracać do każdego prawa dzięki przygotowanej gazetce. Cały dzień skoncentrowany był jednak na bardzo długiej pracy plastycznej, którą dzieci wykonały w technice Big Picture! Długi baner w kolorze niebieskim, który symbolizował prawa dzieci i przykładowe sytuacje z życia okiem Świetliczaków. Praca przyniosła wspaniały efekt. W tym dniu każdy dołożył cegiełkę, aby świętować to wyjątkowe i ważne święto.

  Wychowawcy świetlicy szkolnej:

  Marta Mitoraj, Magdalena Pstrągowska,

  Monika Burzyńska, Karol Walas

   - Obrazek 1

   - Obrazek 2 - Obrazek 3

   - Obrazek 4

 • Świąteczne przygotowania 3..2..1..START!

  Śnieg powoli pojawia się za oknem. To komunikat dla całej świetlicy: Uwaga! Święta niebawem! Ruszyły przygotowania ozdób świątecznych. W ruch poszły kolorowe kartki, nożyczki, kleje. Atmosfera na świetlicy mimo temperatury na dworze jest ogromna. Praca wre, a uśmiechy nie schodzą nam z twarzy. Poniżej przedstawiamy efekty pracy dzieci.

  Wychowawcy świetlicy szkolnej:

  Marta Bielińska, Magdalena Pstrągowska,

  Monika Burzyńska, Karol Walas

   - Obrazek 1

 • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

  Życzliwość to droga do lepszych relacji z drugim człowiekiem. Taki jest morał zajęć w trakcie Dnia Życzliwości i Pozdrowień. W tym dniu wszyscy poznaliśmy, że nawet mały gest może mieć ogromny wpływ na czyjeś samopoczucie. Im więcej damy dobra od siebie, tym więcej go wróci do nas. Świetliczaki w tym dniu przygotowały piękne liście, które przepełnione były pozytywami i dobrymi słowami. Efektem dnia była piękna gazetka w formie drzewa, której liście obfitowały w pozdrowienia.

   

  Wychowawcy świetlicy szkolnej:

  Marta Bielińska, Magdalena Pstrągowska,

  Monika Burzyńska, Karol Walas

   - Obrazek 1

 • Świetliczaki ogłaszają „STOP PRZEMOCY”!

  W całej szkole trwa kampania „19 dni bez przemocy”, która znana jest na całym świecie. Świetliczaki przyłączyły się do tego ważne apelu, który ma na celu zwrócenie uwagi każdego człowieka na problem przemocy wobec dzieci i młodzieży. W trakcie cyklu zajęć dzieci poznały czym jest przemoc oraz dowiedziały się jak radzić sobie w sytuacji, kiedy jej doświadczamy lub jesteśmy jej świadkiem. Kolorytu dodały przygotowane przez dzieci zakładki do książki, które będą przypominać wszystkim, o tym, że mamy prawo żyć w świecie bez przemocy. W trakcie tych 19 dni manifestujemy nasz apel przez pomarańczowy kolor, czego Świetliczaki dały wyraz przez przygotowane wstążki. Całość podsumowała przygotowana audycja, w której dzieci przedstawiły własne słuchowiska poruszające temat kampanii.

   

  Wychowawcy świetlicy szkolnej:

  Marta Bielińska, Magdalena Pstrągowska,

  Monika Burzyńska, Karol Walas

   - Obrazek 1

   - Obrazek 2

 • Świetliczaki na 100-lecie!

  Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to wspaniały moment, aby wspólnie zrobić coś dla własnej ojczyzny. To okazja, aby przypomnieć sobie drogę jaką przeszedł nasz naród do wolności. Świetliczaki w tym wyjątkowym dniu przygotowały biało-czerwone kotyliony oraz starały się złamać szyfr Enigmy. Wspólnie prześledziliśmy historię Rzeczpospolitej od jej samego początku. Skupiliśmy wszyscy uwagę na momenty wspaniałe i piękne, ale również bardzo trudne dla Polski. To co podsumowało całą zdobytą wiedzę, to quiz, w którym dzieci mogły się wykazać wiedzą. Dało się wyczuć przejęcie przez dzieci tematem naszej wspólnej historii. Całość zajęć była tym bardziej szczególna, iż świetlica w tym dniu przybrała nasze barwy narodowe.

  Zachęcamy do zobaczenia animowanej historii polski: https://www.youtube.com/watch?v=2DrXgj1NwN8

  Wychowawcy świetlicy szkolnej:

  Marta Bielińska, Magdalena Pstrągowska,

  Monika Burzyńska, Karol Walas

   - Obrazek 1

   - Obrazek 2

   - Obrazek 3

   - Obrazek 4

 • Dzień Jabłka na Świetlicy

  W Polsce każdy obywatel zjada średnio 60 jabłek w ciągu roku! Nic dziwnego, skoro mamy taką różnorodność, na całym świecie jest  8000 odmian tego wspaniałego owocu. Dzień Jabłka jest ważny dla Polski ponieważ jesteśmy największym producentem jabłek w tej części świata. Skoro tak jest, to Świetliczaki postanowiły przystroić świetlicę w pięknie pokolorowane jabłuszka. Przygotowana została specjalna tablica, na której znajdziemy informacje z przepisami na jabłkowe, zdrowe chipsy, pieczone jabłka oraz potrzebne informację o dobrych zasadach związanych ze spożywaniem jabłek.  Niepozorny owoc stał się szansą do tego, aby odkryć coś więcej dotyczącego naszego kraju, elementów geografii czy chemii.

   

  Wychowawcy świetlicy szkolnej:

  Marta Mitoraj, Magdalena Pstrągowska,

  Monika Burzyńska

   - Obrazek 1

   - Obrazek 2

 • Rodzinne warsztaty „Filcowa jesień…”

  Za nami wspaniały czas warsztatów z filcowania, które były okazją do spędzenia wolnego czasu ze swoją pociechą. To chwila, w której rodzice mogli spędzić czas na zabawie.  Efekty pracy są niesamowite. W trakcie zajęć powstały piękne jesienne wianki, oraz ozdoby, które rodzice zabrali do domu, aby pięknie przystroić swoje domy i mieszkania. Ogromnie dziękujemy za obecność na warsztatach i do zobaczenia na kolejnych organizowanych wydarzeniach.

   

  Wychowawcy świetlicy szkolnej:

  Marta Bielińska, Magdalena Pstrągowska,

  Monika Burzyńska

 • Świetliczaki z BajkI!

  W jednej z bajek znany bohater Spider-Man powiedział: „Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność”. Bycie postacią z bajki to marzenie nie jednego dziecka: super moce, stroje i przygody. Z bajką wiąże się przygoda. Na świetlicy mogliśmy w wyobraźni przenieść się do tych wszystkich historii, które powodują szybsze bicie serca. Międzynarodowy Dzień Postaci z bajek to małe święto kreatywności, gdzie wspominamy naszych ulubionych bohaterów z bajek. Świetliczaki oprócz tego, że podzieliły się swoją opinią na temat bohaterów, to tworzyły własne i niepowtarzalne bajki. Kolorytu dodały powstałe makiety-komiksy, które uświetniły cały dzień.

   

  Wychowawcy świetlicy szkolnej:

  Marta Bielińska, Magdalena Pstrągowska,

  Monika Burzyńska

   - Obrazek 1

   - Obrazek 2

 • Szanowni Państwo,

  Rodzice i Opiekunowie, 

   

  w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.

  2018.11.08_list_MEN_GIS_rodzice.doc  

 • 30 października 2018r. nasza szkoła miała ogromną przyjemność gościć pisarza Pana Waldemara Cichonia. Spotkanie autorskie z twórcą „Cukierka” przyciągnęło wielu uczniów naszej szkoły. Pisarz opowiadał o swoich ulubionych lekturach, inspiracjach twórczych, a także o przyszłych planach. Odpowiadał na liczne pytania uczestników.

  Na koniec pan Waldemar przeczytał fragmenty najnowszej, ósmej części opowiadań o kocie Cukierku pt."Dasz radę Cukierku?"

  Dużą atrakcją była możliwość zakupienia książki, oczywiście z autografem autora!

 • Pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej

  W dniach 19 i 23 października 2018r. uczniowie klas Ia, Ib, Ic i Id zostali przyjęci w poczet czytelników szkolnej biblioteki.
  Podczas uroczystości uczniowie obejrzeli spektakl „Piraci na Książkolandii”. W trakcie przedstawienia pierwszoklasiści poznali prośby książki i zasady poszanowania książek.
  Po części artystycznej nastąpiła chwila, na którą uczniowie długo czekali - uroczyste ślubowanie.

  Później pierwszoklasiści zapoznali się ze zbiorami bibliotecznymi, przeznaczonymi dla młodszych klas i wypożyczyli swoją pierwszą książeczkę.

  Na pamiątkę uroczystości, pierwszoklasiści otrzymali dyplomy pasowania na czytelnika i informatory dla rodziców, w których znalazły się materiały o godzinach pracy biblioteki, wykaz książek zalecanych do przeczytania w klasie pierwszej.

 • 06.11.2018r.

  Spotkanie z pisarką Panią Sławą Sibigą

   

  W rama trwającej kampanii 19 DNI w dniu 06.11.2018r. Naszą szkołę odwiedziła tyska pisarka Pani Sława Sibiga, autorka książek poetyckich, współautorka sześciu antologii o haiku, autorka książek dla dzieci oraz współautorki książki dla dzieci „Czytanie na drugie śniadanie”...

  Pani Sława podczas spotkania czytała dzieciom bajki terapeutyczne. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowiadania. Nie zabrakło też szczerych rozmów z dziećmi o tematach dla nich trudnych, nawiązujących do trwającej kampanii przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży oraz specjalnych nagród przygotowanych przez Panią Sławę, w tym książeczek, zakładek do książek oraz małych, szarych myszek wydzierganych przez Panią Sławę. Tradycyjnie były wspólne zdjęcia. Pani Sławie bardzo dziękujemy za mile spędzony czas, serce włożone w przeprowadzone zajęcia, życzymy wielu sukcesów i dużo dobrego.

   - Obrazek 1

 • Niezbędnik Dziecka Polskiego

  Ostatni czas to okres przygotowań do obchodów 100-lecia Niepodległości Polski. W Świetlikowie dzieci poznają trudną historię Polski. Wierzymy, że jej znajomość i szacunek wobec naszej wspólnej przeszłości jest gwarancją następnych 100 lat w wolności. Więcej...

 • - Obrazek 1

  19 DNI przeciwko przemocy  

  i krzywdzeniu dzieci

  i młodzieży

   

  Celem ogólnoświatowej kampanii jest budowanie świata wolnego od przemocy, świata bezpiecznego, zapewniającego wszystkim prawidłowy rozwój.

   

  Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich  krajach świata.

   

  Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy.

   

  Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy.

  Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.

   

  Co roku przez 19 pierwszych dni listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie,  wolności. Przypominamy i uczymy się tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.

   

  Działania Naszej szkoły:

   

  W dniu 05.11.2018r.cała społeczność szkolna rozpoczęła kampanię. Uczniowie i nauczyciele do szkoły ubrali coś pomarańczowego, coś z pomarańczowym akcentem w ubiorze lub mieli przypiętą pomarańczową wstążkę.

   

  Przygotowane zostały gazetki informacyjna dla uczniów i rodziców na temat przemocy domowej i krzywdzeniu dzieci wraz z wykazem placówek i instytucji pomocowych działających w regionie;

   

  Trwa konkurs plastyczny na zakładkę do książki dla uczniów klas I-VIII na terenie szkoły pt. „PoMoc - Stop przemocy”.

   

  Uczniowie klas IV-VIII przygotowują transparenty pod hasłem „PoMoc – Stop przemocy.

   

  Uczniowie klas I – III przygotowują okrzyki przeciw przemocy.

   

  Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi stronami:

   

  Link do filmu promującego projekt:

  https://www.youtube.com/watch?v=NwqG6sC8s7o

   

  Link do piosenki Kasi Moś, promujący akcję:

  https://www.youtube.com/watch?v=jbtEqzTCK08

   

  Informator dla osób doznających przemocy w Tychach

  umtychy.pl/upload/pdf/folders/68/informator-dla-osob-doznajacych-przemocy-2016.pdf

   

  Baza podmiotów świadczących usługi dla osób dotkniętych przemocą

  https://www.tychy.sr.gov.pl/download/tychy---baza-teleadresowa-18.06.2018-1529316177.pdf

   

   

  Zachęcamy całą społeczność szkolną do aktywnego udziału w zaplanowanych

  działaniach  w ramach kampanii

   

   

   

   

  Organizatorzy:

  Agnieszka Michnol

  Justyna Zabielska

strona:

Galeria zdjęć