Dbanie o naturę to temat naszych marcowych spotkań, podczas których zostaliśmy „Małymi strażnikami przyrody”.
W czasie zajęć dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji o lasach i ich mieszkańcach. Rozwiązywaliśmy zagadki, rebusy i układaliśmy puzzle.
Ogromną atrakcją było spotkanie z panem Aleksandrem Rębaczem. Podczas warsztatów przyrodniczych „Fascynujący świat mrówek” poznaliśmy królestwo tajemniczych owadów. Dowiedzieliśmy się o zwyczajach mrówek i szczegółach ich życia, poznaliśmy budowę i strukturę mrowiska, historię miodu spadziowego.
Wszyscy ogromnie zaangażowaliśmy się w stworzenie bajkowego ogródka, w którym posialiśmy ulubione zioła.
W ramach zadania "Dobranocki z dawnych lat" obejrzeliśmy bajkę " Tabaluga".
21 marca uczniowie klas 1-3 przywitali wiosnę barwnym korowodem. Na czele korowodu znalazła się oczywiście Marzanna, która musi już ustąpić miejsca nadchodzącej Pani Wiośnie. Spacer w kierunku Subli był bardzo miły, tym bardziej, że pogoda dopisała.
Jak zostać naukowcem? Na to pytanie uczniowie najmłodszych klasy starali się znaleźć odpowiedź w bibliotece szkolnej. Zapoznali się z ciekawymi życiorysami polskich naukowców oraz obejrzeli interesujące filmy o Mikołaju Koperniku i Marii Skłodowskiej – Curie. Uczniowie klasy czwartej przeprowadzali doświadczenia z wykorzystaniem modułowych pracowni przyrodniczych Laboratoria Przyszłości, natomiast uczniowie klas siódmych przygotowali postery przedstawiające sylwetki żyjących polskich naukowców docenianych za swoje osiągnięcia. Prace te zostały wywieszone na korytarzu szkolnym, gdzie zapoznała się z nimi cała społeczność szkolna.
17 marca 2025 r. uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na spotkanie autorskie z pisarką panią Barbarą Wicher. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z twórczością pisarki. Spotkanie było ogromnym przeżyciem dla naszych czytelników. Dzieci usłyszały o pasjach autorki oraz różnych ciekawostkach podróżniczych. Rozwiązywały rebusy i zagadki czytelnicze. Wielką niespodzianką dla uczniów była możliwość wcielenia się w role aktorów, jak podczas prawdziwej pracy na planie filmowym. Na koniec spotkania chętni czytelnicy ustawili się w kolejce po książkę z dedykacją.
Zapraszamy do biblioteki szkolnej po książki Pani Barbary Wicher.
11 marca 2025 r. uczniowie klasy 3 b wzięli udział w warsztatach kulinarnych zorganizowanych w Restauracji Rock& Rondek. W czasie spotkania szef kuchni Seweryn Słanek opowiedział dzieciom o wszystkim, co ważne w przygotowaniu smacznej pizzy. Potem uczniowie wzięli się do roboty i przygotowali dla siebie pizzę, którą po upieczeniu zjedli z wielkim apetytem. Podczas warsztatów dzieci poznały historię pizzy, jej sekrety oraz ciekawostki związane z pizzą. Na koniec spotkania odbył się quiz wiedzy o pizzy. Zwycięscy quizu Zuzanna Szczyrba oraz Gabriel Wajda otrzymali cenne nagrody – vouchery do restauracji. Gratulujemy!
Warsztaty kulinarne były dla klasy 3b nagrodą w konkursie zorganizowanym przez Radę Rodziców naszej szkoły. Dziękujemy!
Kolejne warsztaty, tym razem z udziałem klasy 3a, już 25 marca 2025 r.
Kolejny raz uhonorowaliśmy pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Klasy 7-8 wzięły udział w XIII edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Bieg tradycyjnie odbył się w parku Suble w czterech kategoriach, dziewczyny kl. 7, dziewczyny kl. 8,chłopcy kl. 7, chłopcy kl. 8. Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom pogratulowała Dyrektor Szkoły.
Najlepsza z dziewcząt z klasy siódmej jest Nikola Cygan z klasy 7a, a z chłopców Piotr Bachul z klasy 7d. Najszybszą ósmoklasistką jest Hanna Brzóska z klasy 8b, a najszybszym ósmoklasistą Igor Szuba z klasy 8c.
Kolejne miejsca należą do:
Martyny Stępień,Emilii Róg i Nikoli Pęcak,Oscara Stolarskiego,Tomasza Boby,Tymona Halemby(kl.7)
Aurelii Kostrzewy,Victorii Maślak, Emilii Redzik, Szymona Kołosowskiego, Bartosza Sobczaka, Oskara Rydza( kl.8)
Mamy zaszczyt poinformować o wynikach Międzyszkolnego Konkursu „Zyskaj supermoce, dbając o siebie!”
I miejsce: Jakub Liebig oraz Laura Klimek
II miejsce: Malwina Stankiewicz
III miejsce: Emilia Penkalla
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Jak co roku w naszym mieście działają punkty w których mieszkańcy mogą bezpłatnie korzystać z porad prawnych, obywatelskich oraz z mediacji.
13 lutego 2025 r. powitaliśmy w progach naszej szkoły niezwykle ważnych gości! Do szkoły licznie przybyli przyszli pierwszoklasiści wraz ze swoimi rodzicami. Starsi koledzy i koleżanki oprowadzali całe rodziny po wszystkich salach lekcyjnych i ciekawych miejscach w naszej szkole. Dzieci miały możliwość uczestniczyć w zabawach sensorycznych i eksperymentach laboratoryjnych. Chętnie rozwiązywały łamigłówki i rebusy, poznały Geniboty oraz ćwiczyły swe umiejętności podczas logo gier i gimnastyki dla języka. Serdecznie dziękujemy za obecność i mamy nadzieję, że spotkamy się już we wrześniu!
Nasza szkoła bierze udział w programie konkursowym pn. RANKING SZKÓŁ w „WIRTUALNE CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ”. Jest to wyjątkowa platforma internetowa, łącząca dobrą zabawę, pogłębianie wiedzy, rywalizację tyskich szkół i klas oraz zdobywanie atrakcyjnych nagród!
Zachęcamy wszystkich uczniów klas 4-8 do dołączenia do programu poprzez rejestrację na platformie konkursowej: https://ekotychy.pl/
Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest 6 marca. W Polsce święto jest obchodzone od 2007r. Z tej okazji logopeda szkolny zachęca aby dbać o rozwój mowy dzieci . Ćwiczenia logopedyczne to świetna zabawa - Drodzy Rodzice przekonajcie się sami i do dzieła.
Życzę udanej zabawy !!!!!
Szanowni Państwo,
Zgodnie z Uchwałą Nr VIII/136/24 Rady Miasta Tychy z dnia 19 grudnia 2024 r., likwiduje się z dniem 31 sierpnia 2025 r. Szkołę Podstawową dla Dorosłych wchodzącą w skład Zespołu Szkół nr 5 w Tychach przy ul. Edukacji 11.
W załączeniu :
1. Uchwała Nr III/48/24 Rady Miasta Tychy z dnia 20 czerwca 2024 r. w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej dla Dorosłych wchodzącej w skład Zespołu Szkół nr 5 w Tychach przy ul. Edukacji 11.
2. Uchwała Nr VIII/136/24 Rady Miasta Tychy z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie wyłączenia Szkoły Podstawowej dla Dorosłych z Zespołu Szkół nr 5 w Tychach przy ul. Edukacji 11 i jej likwidacji.
W lutym (12.02.2025) uczniowie klas ósmych odwiedzili niezwykłe miejsce na mapie Śląska. To Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku-placówka ekspozycyjo-archiwalna z siedzibą w Radzionkowie.
Uczniowie i nauczyciele obejrzeli wystawę stałą, dokumentującą historię deportowanych, wysłuchali opowieści o losach mieszkańców śląskiej ziemi, którzy zamiast radości z wyzwolenia w 1945 roku zostali skazani na kolejną tułaczkę, rozłąkę z bliskimi i ciężką pracę w kopalniach radzieckich znajdujących się na terenach dzisiejszej Syberii, Kamczatki, Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Turkmenistanu oraz Gruzji. Wielu wywiezionych już nigdy nie wróciło do swoich domów. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach, pracowali z tekstami wspomnień tych, którym udało się przeżyć.
Dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 80 lat przedstawiciele klas 8a, 8b i 8c złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.
Podczas spotkań w bibliotece szkolnej, tym razem rozmawialiśmy o różnych obliczach niepełnosprawności, realizując temat „Niepełnosprawni są wśród nas”.
Rozmawialiśmy o znanych, sławnych, wybitnych i utalentowanych osobach, które pomimo swoich niepełnosprawności i trudności osiągnęły wielkie sukcesy, a ich determinacja i siła mogą być inspiracją dla wielu z nas.
Uczniowie losowali karty przedstawiające dzieci z różnymi problemami. Omawialiśmy wyzwania z jakimi mogą się one spotykać w szkole. Wskazywaliśmy i nazywaliśmy różne rodzaje niepełnosprawności. Rozmawialiśmy o tym, że można różnić się pozytywnie.
„Rozumiem, szanuję, akceptuję – już od najmłodszych lat” – dzieci stworzyły piękny, kolorowy i różnorodny plakat przypominający o tym, że każdy jest inny i wszyscy jesteśmy równi.
11 i 12 lutego odbyły się w naszej szkole zabawy karnawałowe dla wszystkich uczniów klas 1-8. Zabawa była świetna 🎵Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za organizację balu i dyskotek, nauczycielom za opiekę nad uczniami, a uczennicom: Zuzi K., Oli D., Karolinie N., Julii G. za wspaniałe animacje na balu przebierańców!
11 lutego 2025 r. będziemy obchodzili kolejną edycję Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI).
Hasło przewodnie brzmi: „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.
W ramach tegorocznych obchodów DBI organizujemy w naszej szkole szereg działań, które mają na cele przypominanie o bezpiecznych zasadach korzystania z nowoczesnych technologii.
Zachęcamy uczniów, nauczycieli oraz rodziców do przyłączenia się do akcji!
Działania organizowane w naszej szkole:
1. GAZETKA z informacjami na temat bezpiecznego zachowania się w sieci.
2. Quiz merytoryczno – sportowy dla klas szóstych .
3. Konkurs plastyczny dla klas 1-8 pt. „Jak bezpiecznie zachować się w Internecie”:
Klasa 1-3
1) praca plastyczna plakat – praca wykonana w dowolnej technice plastycznej, format prac A4
Klasa 4-8
2) praca plastyczna komiks - praca wykonana w dowolnej technice plastycznej, format prac A4 ( komiks musi składać się z co najmniej 4 rysunków – scen).
4. Prelekcje, pogadanki na temat bezpiecznego korzystania z Internetu w klasach 1-8 na lekcjach informatyki i lekcjach wychowawczych.
Materiały edukacyjne:
1. Poradniki i broszury – link…
https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/poradniki-i-broszury.html
2. Scenariusze zajęć – link…
https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/scenariusze-zajec.html
3. Materiały multimedialne – link…
https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne.htm
Klasa 6 a przygotowała na języku polskim lapbooki.
W dniach 24-31 stycznia 2025 r. delegacja nauczycieli z SP 22 w Tychach uczestniczyła w mobilności kadry edukacyjnej w Finlandii w ramach projektu „Open up your mind” („Otwórz umysł”) programu FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU SPOŁECZNEGO 2021-2027 współfinansowanego
z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus realizowanego na zasadach programu Erasmus+. Na dalekiej północy - w Laponii, w fińskim Rovaniemi spotkali się nauczyciele z 23 krajów świata, m.in. z USA, Kanady, Argentyny, Australii, Republiki Południowej Afryki, Singapuru, Hong Kongu, Arabii Saudyjskiej, Cypru, Portugalii, Grecji i innych.
Finlandia jako po raz siódmy z rzędu najszczęśliwszy naród świata (na podstawie rankingu World Happiness Report) szczyci się również najlepszym systemem edukacji na świecie. Świadczą o tym wyniki młodych Finów w badaniu PISA przeprowadzanym od 2000 roku przez międzynarodowe konsorcjum nadzorowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz przedstawicieli krajów członkowskich. To właśnie w tym kraju podczas międzynarodowego panelu edukacyjnego Life2025 organizowanego przez VisitEDUfinn obejmującego szkolenia, wykłady, konferencje i wizyty w fińskich szkołach spotkali się nauczyciele z całego świata w celu wymienienia się dobrymi praktykami, a nade wszystko zaczerpnięcia inspiracji z fińskiego systemu edukacyjnego, aby wnieść w swoją codzienną praktykę powiew arktycznej świeżości.
Finlandia słynie z darmowej edukacji (bezpłatne są nie tylko książki, sprzęt i materiały szkolne, ale również obiady dla wszystkich dzieci, transport do szkoły, wszelkie wycieczki czy wyjścia, np. do teatru lub kina), wysokiego zaufania społecznego (co przekłada się na samodzielną pracę uczniów często poza salą lekcyjną bez nadzoru nauczyciela), czy też z braku rankingów szkół (które generują niepotrzebny stres i tworzą niezdrową konkurencję - panuje zasada, że każda szkoła jest najlepsza).
Odwiedzając fińskie placówki nauczyciele zaobserwowali, że szkoły nie tyle uczą informacji co umiejętności – w ten sposób przygotowują młodzież do życia (popularne są np. warsztaty mechaniki, lekcje gotowania, czy zajęcia stolarskie, podczas których wykonuje się m.in. krzesła czy łóżka dla lalek do przedszkoli). Na przerwach uczniowie angażowani są m.in. w prowadzenie sklepiku, ale sporą część czasu spędzają też na zewnątrz – jak mawiają natura jest najlepszym terapeutą. Starsi uczniowie są z kolei często mediatorami w rozwiązywaniu konfliktów młodszych kolegów. Uwadze naszych obserwatorów nie mógł umknąć też fakt, że fińskie dzieci na terenie szkoły nierzadko chodzą… w skarpetkach.