Profil szkoły Historia Patron Szkoły Kalendarium

Szkoła Podstawowa nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Rafała Pomorskiego
w Tychach rozpoczęła swoją działalność dydaktyczno- wychowawczą
1-go września 1976r.

Historia placówki

Szkoła Podstawowa nr 22 w Tychach funkcjonuje w środowisku lokalnym od czterdziestu lat. Znajduje się na osiedlu Honorata i mieści się w jednym budynku. Od roku 2006 r. szkoła przeszła generalny remont połączony z kompleksową wymianą wyposażenia. Ma dwadzieścia jeden sal lekcyjnych. Posiada dwie pracownie informatyczne, dwie pracownie językowe, pracownię logopedyczną, bibliotekę z Multimedialnym Centrum Informacji, świetlicę, jadalnię, zaplecze kuchenne, szatnie wyposażone w szafki dla każdego ucznia, salę gimnastyczną i małą salę gimnastyczną połączoną z pracownią sensoryczną, boiska sportowe oraz gabinet pielęgniarki szkolnej. Wszystkie pomieszczenia szkolne są funkcjonalne i estetycznie urządzone. Nowoczesne środki dydaktyczne, które posiada szkoła oraz udział w wielu programach unijnych (np. "Pierwsze koty za płoty w drodze do Europy","eTwining", "Comienius", "Grundtvig"), ogólnopolskich i regionalnych ( np. "Szkoła ucząca się","N@J","Szklanka mleka dla każdego ucznia", "Owoce i warzywa w szkole", "Soki i warzywa są na 5" i wiele innych) umożliwiają pełną i atrakcyjną realizację procesu dydaktyczno-wychowawczego. Posiadamy między innymi Certyfikaty: "Szkoła bez przemocy", "Szkoła z Klasą", "Nauczyciele z Klasą" oraz "Uczniowie z Klasą". Ważną rolę w szkole pełni świetlica szkolna, w której od godz. 7.30 do 16.30 odbywają się ciekawe zajęcia dla uczniów i warsztaty dla rodziców.
Do dyspozycji uczniów oraz rodziców jest logopeda, pedagog i psycholog, którzy prowadzą zajęcia z uczniami i rodzicami. Szkoła zatrudnia sześćdziesięciu jeden pracowników: czterdziestu trzech nauczycieli, pięciu pracowników administracyjnych oraz trzynastu pracowników obsługi. Taka kadra w pełni gwarantuje realizację wszystkich zadań szkoły.
W roku szkolnym 1998/1999 powstały w naszej szkole klasy integracyjne, które funkcjonują nadal.
Szkoła oferuje szeroki wachlarz kół zainteresowań i zajęć pozalekcyjnych tj.: koła języka angielskiego, polonistyczno-dziennikarskie, matematyczne, teatralne, plastyczne, muzyczne, literackie, ekologiczne, modlitewne…
Ścisły wieloletni kontakt z różnymi instytucjami ułatwia proces dydaktyczno-wychowawczy, przyczynia się do podnoszenia efektów nauczania oraz promuje szkołę w środowisku lokalnym. To właśnie w naszej szkole narodził się pomysł powołania do istnienia Rejonowego Konkursu Twórczości Dziecięcej o Laur Rafała Pomorskiego pod hasłem „Niech zaświeci słońce”. Pomyślnie układa się współpraca z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, Polskim Czerwonym Krzyżem, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Domem Opieki Społecznej św. Faustyny, parafią pw. św. Jadwigi. Nasi uczniowie dbają również o mieszkańców tyskiego Schroniska dla Zwierząt, organizując na ich rzecz częste zbiórki pieniężne i rzeczowe w szkole.
Nasza placówka bardzo aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i od lat współpracuje z Teatrem Małym, Młodzieżowym Domem Kultury nr 1, Galeriami: „Obok”, „Miriam”, a od 2004 roku z Muzeum Miejskim. Współpracując ze Szkołami Podstawowymi co roku organizujemy Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas VI o tytuł „Bezbłędnego Szóstoklasisty” oraz Rambit Ekologiczno-Sportowy. Od lat trwa współpraca ze Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach. Nauczyciele przygotowują uczniów do udziału w ogólnopolskim konkursie „Zabytki regionu w Twoim obiektywie”. W dwóch ostatnich edycjach tego konkursu nasi uczniowie zdobyli zaszczytne dwa pierwsze miejsca.
W działaniach szkoły widoczne są próby kultywowania śląskich tradycji regionalnych. Świadczy o tym organizowany w naszej szkole Tydzień Kultury Regionalnej. Nauczyciele nawiązali współpracę ze Związkiem Górnośląskim, którego przedstawiciele uczestniczą w przygotowanych przez naszych nauczycieli i uczniów degustacji potraw śląskich, spotkaniach z ciekawymi Ślązakami, oglądają spektakle teatralne poświęcone tematyce regionalnej. Szkoła w środowisku lokalnym cieszy się dobrą opinią. Wymownie świadczy o tym fakt, iż wielu rodziców mieszkających poza rejonem szkoły wybiera właśnie naszą placówkę jako najbardziej odpowiednie i najlepsze miejsce zapewniające wszechstronny rozwój swojego dziecka.