Egzamin ósmoklasisty 2025 r. Terminy postępowania rekrutacyjnego Procedura przyznawania punktów Wykaz zawodów

Dla ósmoklasistów

Procedura przyznawania punktów

 

Procedura przyznawania punktów za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej

 

  1. Uczeń szkoły podstawowej może mieć przyznane trzy punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu.

2.       Wolontariat to bezpłatne, dobrowolne i świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinne i koleżeńsko-przyjacielskie. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna. Wolontariusz, chcący działać na rzecz lub we współpracy z zewnętrzną fundacją, powinien mieć ukończone 13 lat (Ustawa o wolontariacie).

3.       Wolontariat szkolny jest inicjatywą młodzieży, skierowaną do ludzi młodych, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego rodzaju inicjatywy charytatywne.

  1. Wolontariuszami działającymi w Szkolnym Klubie Małego Wolontariusza opiekuje się nauczyciel prowadzący ten klub. Opiekun klubu przekazuje wychowawcom informacje o aktywności ucznia na rzecz innych osób lub środowiska szkolnego.
  2. Uczeń, który chce uzyskać 3 punkty, jest zobowiązany zebrać w ciągu trzech lat (od klasy szóstej do klasy ósmej) co najmniej 30 punktów za wolontariat lub pracę na rzecz środowiska szkolnego.
  3. Punkty przyznawane są za:

1)       przystąpienie i aktywny udział w akcji charytatywnej na terenie szkoły – od 2 do 5 punktów za każdą akcję,

2)      przystąpienie do akcji charytatywnej poza terenem szkoły (fundacje, stowarzyszenia, schroniska itp.) – od 5 do 10 punktów za każdą akcję,

3)      systematyczny udział w spotkaniach i akcjach Szkolnego Klubu Małego Wolontariusza – 5 pkt,

4)      udział w projektach długoterminowych, wymagających od ucznia pracy dodatkowej, pozalekcyjnej – od 5 do 10 punktów za każdy projekt,

5)      aktywny udział w akademiach, przedstawieniach teatralnych szkolnych i pozaszkolnych – 2 punkty za każdą inicjatywę,

6)      pełnienie roli członka Rady Samorządu Uczniowskiego i aktywne działanie – od 2 do 5 punktów,

7)      włączanie się w akcje Samorządu Uczniowskiego – od 2 do 5 punktów,

  1. Obowiązkiem wolontariusza jest samodzielne i aktywne poszukiwanie miejsca, obszaru, placówki, gdzie mógłby się zaangażować. Uczeń może również proponować swoje pomysły na określone akcje, które mogą być przeprowadzone w szkole. W razie jakichkolwiek trudności ma możliwość zwrócenia się do opiekunów Szkolnego Klubu Małego Wolontariusza, szkolnego Rzecznika Praw Ucznia lub wychowawcy.
  2. Do obowiązków wolontariusza należy założenie i prowadzenie Dzienniczka wolontariusza, w którym uczeń zapisuje datę/okres, pełną nazwę inicjatywy, krótki opis działań w ramach danej akcji/projektu, w których wziął udział. Nauczyciel będący opiekunem danej inicjatywy własnym podpisem w dzienniczku poświadcza realizację zadań przez wolontariusza.
  3. Uczeń, który realizował wolontariat poza szkołą, jest zobowiązany dostarczyć zaświadczenie o odbytym wolontariacie najpóźniej do dnia końcoworocznej konferencji klasyfikacyjnej. Zaświadczenie powinno zawierać nazwę placówki, pieczątkę
    i podpis osoby odpowiedzialnej za opiekę nad wolontariuszem, okres, w którym wolontariusz angażował się w pomoc, oraz liczbę zrealizowanych przez niego godzin.
  4. Po spełnieniu określonych wymagań wolontariusz otrzyma na koniec klasy ósmej poświadczenie o stałym zaangażowaniu w pracę społeczną w formie wpisu na świadectwie szkolnym. Decyzję o wpisie podejmuje komisja w składzie: Dyrektor Szkoły, opiekunowie Szkolnego Klubu Małego Wolontariusza oraz Samorządu Szkolnego i wychowawca.

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć