Podwodny świat morski jest niesłychanie kolorowy, różnorodny i często tajemniczy. Żyjące w nim różne zwierzęta i rośliny zawsze intrygowały ludzi. Od dawna staraliśmy się poznać mieszkańców morskich głębin. W świetlicy obejrzeliśmy film przyrodniczy o różnych zwierzętach i roślinach morskich. Z niego dowiedzieliśmy się również, jak chronić te zwierzęta, abyśmy mogli cieszyć się mini w ich naturalnym środowisku jak najdłużej. W październiku zorganizowaliśmy konkurs pt. „Podwodny świat morski”. Wszystkim uczestnikom gratulujemy udziału i zapraszamy do obejrzenia ich prac.
Dzieci i wychowawcy świetlicy.
We wrześniu dzieci ze świetlicy, a zwłaszcza pierwszaki poznawały szkołę i jej najbliższe otoczenie. Starsze świetliczaki opowiadały, jak należy bezpiecznie bawić się w świetlicy, na boisku czy placu zabaw. Dzieci poznały podstawowe znaki drogowe i przepisy ruchu drogowego. Ćwiczyliśmy w świetlicy przechodzenie przez przejście dla pieszych oraz rozmawialiśmy o tym, czego nie wolno robić na drodze. Później dzieci wykonały swoje ulubione znaki drogowe.
Dzieci i wychowawcy świetlicy.
W dniu 19 października 2022 r. Szkołę Podstawową nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach odwiedziła delegacja nauczycieli i pracowników oświaty z Norwegii (w sumie 10 osób). Przyjechali oni do nas w ramach realizowanego projektu programu Erasmus+, którego celem było poznanie sposobów pracy z uczniami z dysfunkcjami oraz zbieranie doświadczeń na temat pracy w klasach integracyjnych.Po przywitaniu przez Dyrektora placówki goście obserwowali liczne zajęcia w klasach integracyjnych oraz terapie. Były to zajęcia edukacji wczesnoszkolnej, języka angielskiego, chemii, a także zajęcia biofeedback, zajęcia SI, terapii ręki, trening umiejętności społecznych, zajęcia emocjonalno-społeczne z pedagogiem. Podczas obserwacji prowadzili notatki, a także uczestniczyli w niektórych aktywnościach. Po zajęciach przeprowadzili wywiad z anglistą, który zorganizował dla nich plan wizyty i odpowiadał za możliwość zrealizowania przez gości zamierzonych celów. Wywiad ten jak również reportaż z wizyty mają być udostępnione innym placówkom w regionie Kristiansund w Norwegii w listopadzie br. celem zaprezentowania tego, co delegacja wyniosła z wizyty w naszej szkole.
Z okazji
Dnia Edukacji Narodowej
składamy serdeczne podziękowania
za trudną, odpowiedzialną pracę
i okazane serce.
Życzymy zdrowia,
radości z osiągnięć
w pracy zawodowej,
wytrwałości w pokonywaniu
codziennych trudności
oraz
powodzenia w życiu osobistym
życzą dzieci ze świetlicy oraz wychowawcy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, jak dzieci tworzyły laurki.
Jabłko – jadalny, kulisty owoc o soczystym i chrupkim miąższu. Są spożywane na surowo, a także po obróbce kulinarnej. Świeże jabłka zawierają witaminę C, witaminy z grupy B, A, E K i dużą ilość minerałów i błonnika roślinnego. Smak dojrzałych jabłek jest słodko-kwaskowaty, rozmaite odmiany mogą być bardziej lub mniej słodkie lub kwaśne. Miąższ jabłka jest sztywny, chrupki i pełny przezroczystego soku. Na świetlicy dzieci dowiedziały się tego wszystkiego o jabłkach, dlatego postanowiliśmy, że skosztujemy świeżo wyciskanego soku z przyniesionych przez dzieci jabłek. Pracy było dużo, ale sok bardzo nam smakował. Dzieci były bardzo zadowolone. Na pewno powtórzymy jeszcze akcję.
Dzieci i wychowawcy świetlicy.
Wyniki konkursu plastycznego
Miło nam poinformować, że rozstrzygnięty został szkolny konkurs plastyczny organizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki
Klasy 1-3
1 miejsce Lena K. 3b oraz Ekaterina V.1a
2 miejsce Oskar B. 1b oraz Natalia T.1c
3 miejsce: Lena B. 2a, Julia P. 2a, Zuzanna B. 1b, Maja B. 1b, Krzysztof G. 2b, Maksymilian B.2b
Klasy 4-8
1 miejsce Jagoda S. 4c oraz Paulina D. 8b
2 miejsce Michalina K. 5a oraz Malwina S. 5d
3 miejsce Emilia R. 6b oraz Julia R. 6b
Wyróżnienia
Zuzanna S.1b, Aleksandra P. 1b, Piotr P. 1b, Natalia P.1c, Wiktoria W. 1c, Katarzyna M. 1c, Hanna W. 1c
Przyznano również szczególne wyróżnienie dla uczniów klasy 1a, 1b, 1c, 2a, 2b za aktywny udział w obchodach tego święta oraz przygotowanie wspaniałych prac
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy kreatywności i oryginalnych pomysłów!
w Szkole Podstawowej nr 22
w Tychach
W tym roku po raz kolejny dołączyliśmy do obchodów tego wspaniałego święta.
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które powołano w 2008 roku. Inspiracją stało się opowiadanie kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci Petera H. Reynoldsa z 2003 r. pt. „The Dot”. Bohaterką opowiadania jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.
Międzynarodowy Dzień Kropki to inicjatywa, której celem jest pobudzenie kreatywności i pomysłowości uczniów oraz zachęcenie ich do tworzenia.
Jak świętowaliśmy?
Wielu uczniów i nauczycieli miało na sobie ubrania w kropki. Kropki pojawiły się też na plecakach, butach, skarpetach oraz naszych uśmiechniętych buziach. Wielu uczniów miało ciekawe kropkowe akcesoria.
Nie zabrakło wspaniałych lekcji z kropką w roli głównej. Czytano historię Vashti, na podstawie, której powstało wiele prac plastycznych. Dzieci wykonywały różne kropkowe zadania, rysunki i niepowtarzalne dzieła.
Uczniowie klas 1c i 2a wraz z nauczycielami przygotowali kółka na których narysowali swoje talent lub wyplatali je. Ich wspaniałe prace zawisły na drzewie talentów.
Zorganizowano również konkurs plastyczny, której głównym tematem była kropka
Dzień był kolorowy i niepowtarzalny. Najważniejsza jednak w tym dniu była radość naszych uczniów, wynikająca z tego, że za sprawą małej kropki mogli stać się wielkimi artystami.
Jesień wcale nie musi być smutna i nostalgiczna, choć taki obraz tej pory roku nosimy w naszych głowach. Nie wszystko to, co wydaje nam się, że wiemy o jesieni jest prawdą. Przykładem są opady deszczu. Wbrew ulicznej opinii statystycznie częściej pada w sierpniu niż w październiku i listopadzie. Choć umowna jesień zwiastuje koniec lata i rozpoczyna okres oczekiwania na zimę, przynosi ona sporo zmian w przyrodzie, które same w sobie są piękne i niezwykłe. Począwszy od niesamowitych kolorów, w jakie ubierają się drzewa i krzewy, aż po przepyszne jesienne warzywa i owoce. Dzieci w świetlicy przygotowały jesienne dekoracje, które ozdobiły naszą świetlicę oraz świetnie się bawiły jesiennymi liśćmi i kolorami.
Dzieci i wychowawcy świetlicy.
W poniedziałek 12 września w świetlicy rozmawialiśmy o wirusach i zagrożeniach, jakie czekają na nas z ich strony. Dowiedzieliśmy się, jak możemy się chronić przed zakażeniem wirusami, co jeść i jak powinno się myć ręce. Bawiliśmy się w zabawę „ Uwaga wirus”. Potem stworzyliśmy mini plakaty dotyczące wirusów. Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Dzieci i wychowawcy świetlicy.
O programie
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.
Nasza szkoła
W ramach programu „Laboratoria przyszłości” szkoła otrzymała 166 800 zł.
W ramach projektu zostały zakupione pomoce dydaktyczne w następujących kategoriach: