• Prośba do Rodziców...

    Prośba do Rodziców...

    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach zaprasza do zapoznania się z materiałami dotyczącymi akcji „Lekki tornister”

    Początkowe lata nauki w szkole to okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka – następuje wzmożony wzrost, a co z tym idzie – narażenie na wykształcenie się wad postawy. Noszenie zbyt ciężkiego plecaka może powodować bolesne napięcia w mięśniach i stawach, bóle bioder, kolan oraz zniekształcenia stóp. Dziecko w okresie wczesnoszkolnym ma naturalną potrzebę ruchu – warto o tym pamiętać, zachęcać do częstej zmiany pozycji podczas lekcji oraz wprowadzać w czasie zajęć elementy aktywności ruchowej.

    Więcej informacji:

    https://www.gov.pl/web/gis/zalecenia-dotyczace-tornistrow-szkolnych

     

  • Sprawozdanie z kampanii

    Sprawozdanie z kampanii

    Jak co roku Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnoświatowej Kampanii 19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży.

     

    Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy. W Polsce koordynatorem kampanii jest fundacja Po Drugie

     

    Celem kampanii jest budowanie świata wolnego od przemocy, świata bezpiecznego, zapewniającego wszystkim prawidłowy rozwój.

     

    Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy.

    Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.

     

    Przez cały listopad przeprowadzono szereg działań. W dniu 7 listopada uczniowie oraz nauczyciele ubrali coś pomarańczowego, z pomarańczowymi akcentami w ubiorze jako ostrzeżenie i protest przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci lub przypięli pomarańczową wstążkę – symbol kampanii.

    Powstały gazetki informacyjno-edukacyjne, które pozwoliły uczniom oraz ich rodzicom poszerzyć wiedzę nie tylko na temat kampanii ale przede wszystkim nt. zjawiska przemocy.

    We współpracy z nauczycielami i wychowawcami odbyły się: konkurs plastyczny na zakładkę do książki, której głównym celem było zmotywowanie do refleksji dotyczącej przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i młodzieży oraz quiz edukacyjno-sportowy dla uczniów klas piątych, związany z tematyką przemocy wobec dzieci i młodzieży.

    Realizowane były także zajęcia warsztatowe na temat zjawisk przemocy i agresji  w  klasach. W ramach godzin wychowawczych przez cały miesiąc przeprowadzone zostały przez wychowawców oraz pedagoga zajęcia profilaktyczne poświęcone problemowi przemocy, agresji, przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy. Dzięki współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Tychach, pracownicy poradni przeprowadzili warsztaty w klasach szóstych pt. „Komunikacja bez przemocy” oraz czwartych pt. „Gry i zabawy przeciwko agresji”. Za co serdecznie dziękujemy.

  • Laboratoria przyszłości

     

    Więcej informacji o realizacji programu w szkole w lewym menu strony. Zapraszamy...

     

     

  • Konferencja dla rodziców i nauczycieli

    Konferencja dla rodziców i nauczycieli
  • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

    Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

    21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.

    HISTORIA.

    Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptema Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść nie prowadzą do niczego dobrego.Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemóww sposób pokojowy, a nie zbrojny.

    Obecnie Dzień Życzliwościobchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Człowiek życzliwy to osoba nastawiona przychylnie i przyjaźnie, dobra i serdeczna. Żeby być człowiekiem życzliwym wystarczy dzielićsię z innymi ludźmi uśmiechem i dobrymi słowami.

    Życzliwość to cecha wspaniała

    Przytulaj, pocieszaj we łzach

    Daj z siebie człowieka innym

    Śmiej się, śpiewaj i baw

  • Dzień Tolerancji

    Dzień Tolerancji

    "Przyjmij każdego takim, jakim jest. Każdy ma wady, nawet najlepszy. Jesteśmy tylko ludźmi - nie aniołami"

    Cäsar Flaischlen

    Międzynarodowy Dzień Tolerancji  16 listopada 2022 r.

    Problem nietolerancji jest bardzo częstym zjawiskiem w świecie. Szczególnie zauważamy go w środowisku szkolnym. Niemal na każdej przerwie dochodzi do zaczepek, przedrzeźniań, żartów z imienia, nazwiska lub koloru plecaka, słowem bullying uznawany przez ogół za coś oczywistego. W wielu szkołach zauważa się incydenty związane z agresją fizyczną, słowną, demoralizowaniem, wymuszeniami, groźbami, używkami oraz znieważaniem nauczycieli. Dlatego tak ważne są wszelkie działania zmierzające do uświadomienia społeczności szkolnej znaczenia tolerancji w codziennym życiu.

    Współcześnie rozumiana tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli, opinii, religii oraz sposobu życia. Szacunek ten przybiera formy wyrozumiałości i życzliwości dla drugiego człowieka.

    Dlatego, my dorośli, uczmy dzieci szacunku do drugiego człowieka, niezależnie od jego odmienności w wyglądzie, gustach, hierarchii wartości, czy też pochodzenia.

    Serdecznie zapraszamy uczniów wszystkich klas i nauczycieli do udziału w kolejnym Tygodniu Tolerancji i Życzliwości , który odbędzie się od 16.11.2022 r. do 23.11.2022 r. 

    pod hasłem : „ BĄDŹMY TOLERANCYJNI I ŻYCZLIWI CODZIENNIE”.

    Celem kampanii jest budowanie właściwych postaw społecznych, a zwłaszcza zrozumienia, szacunku, życzliwości, współpracy, a także przeciwdziałania dyskryminacji.

    Dzień Tolerancji powinien być okazją do refleksji nad naszymi postawami wobec "innych".

    Drodzy Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele!

    Zachęcamy do odświeżenia sobie losów pięciu szczęśliwych filmowych bohaterów, którzy radzili sobie z nietolerancją:  Michiego, Dumbo, Auggiego, Blly’ego i Anię.

    1. „Na linii wzroku”/reż. J. Dollhopf, E. Goldbrunner/wiek: od 9 lat
    2. „Dumbo”/reż. B. Sharpsteen/wiek: od 4 lat
    3. „Cudowny chłopak”/reż. S. Chbosky/wiek: od 10 lat
    4. „Billy Elliot”/reż. S. Daldry/wiek: od 13 lat
    5. „Ania z Zielonego Wzgórza”/reż. K. Sullivan/wiek: od 7 lat

     

                                                                                 Serdecznie zachęcamy do udziału!

                                                                             Zespół profilaktyczno-wychowawczy

  • Pasowanie Pierwszoklasistów

    Pasowanie Pierwszoklasistów

    W czwartek 27 października 2022 roku odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści w obecności Pani Wicedyrektor, wychowawców starszych kolegów i koleżanek,  zostali oficjalnie włączeni do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im Rafała Pomorskiego.  Uroczystość rozpoczęła się od sprawdzenia umiejętności pierwszoklasistów. Uczniowie recytowali wiersze i prezentowali swoje umiejętności wokalne. W trakcie ślubowania wszyscy pierwszoklasiści obiecali być dobrymi uczniami i wspaniałymi kolegami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po uroczystej przysiędze zostali pasowani "czarodziejskim ołówkiem" przez przewodniczącą szkoły, a Pani Wice Dyrektor założyła wszystkim pierwszakom birety . Wychowawcy wręczyli dyplomy, a Rada Rodziców osłodziła ten dzień rogami obfitości.

    Pani Wice Dyrektor wygłosiła przemówienie; życząc pierwszakom wielu sukcesów w murach naszej szkoły.  W czasie uroczystości panowała podniosła atmosfera. Pierwszoklasiści udali się na słodki poczęstunek. Wszystkim rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech.

    Życzymy sukcesów w nauce .

  • Program Wsparcia Psychologiczno Pedagogicznego dla uczniów, rodziców i nauczycieli

    Program Wsparcia Psychologiczno Pedagogicznego dla uczniów, rodziców i nauczycieli
  • Szkoła do hymnu...

    Szkoła do hymnu...

    10 listopada uczestniczyliśmy w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła Do Hymnu 2022"

    #SzkołaDoHymnu

  • Lekcja historii w muzeum

    Lekcja historii w muzeum

    21 października i 7 listopada br. uczniowie wszystkich ósmych klas uczestniczyli w lekcji historii w Muzeum Auschwitz Birkenau. Wycieczka historyczna,którą każdy powinien odbyć,aby uświadomić sobie,że wojna to największe zło, jakie człowiek może doświadczyć przez drugiego człowieka. Nigdy więcej wojny!!!

  • Dzień makaronu

    Dzień makaronu

    Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów, niekiedy kolorów  i zastosowań. Makaron to również wspaniały materiał do prac plastycznych, co można zobaczyć na relacji fotograficznej z Dnia Makaronu. Zapraszamy do galerii.

    Dzieci i wychowawcy świetlicy.

  • Dzień kundelka

    Dzień kundelka

    25 października obchodzony jest Dzień Kundelka. Jest to specyficzny piesek, ponieważ jest nierasowym, mieszańcem wielu ras, ale równie kochanym, mądrym i pojętnym. W świetlicy postanowiliśmy poznać różne kundelki, porozmawiać o nich oraz stworzyć ich portrety. Nauczyliśmy się piosenki pt. „Kundel bury”. Zapraszamy do obejrzenia etapów naszej pracy i jej efektów.

    Dzieci ze świetlicy i wychowawcy.

  • Konkurs pt. „Podwodny świat morski”.

    Konkurs pt. „Podwodny świat morski”.

    Podwodny świat morski jest niesłychanie kolorowy, różnorodny i często tajemniczy. Żyjące w nim różne zwierzęta i rośliny zawsze intrygowały ludzi. Od dawna staraliśmy się poznać mieszkańców morskich głębin. W świetlicy obejrzeliśmy film przyrodniczy o różnych zwierzętach i roślinach morskich. Z niego dowiedzieliśmy się również, jak chronić te zwierzęta, abyśmy mogli cieszyć się mini w ich naturalnym środowisku jak najdłużej. W październiku zorganizowaliśmy konkurs pt. „Podwodny świat morski”. Wszystkim uczestnikom gratulujemy udziału i zapraszamy do obejrzenia ich prac.

    Dzieci i wychowawcy świetlicy.

  • Bezpiecznie w drodze do szkoły.

    Bezpiecznie w drodze do szkoły.

    We wrześniu dzieci ze świetlicy, a zwłaszcza pierwszaki poznawały szkołę i jej najbliższe otoczenie. Starsze świetliczaki opowiadały, jak należy bezpiecznie bawić się w świetlicy, na boisku czy placu zabaw. Dzieci poznały podstawowe znaki drogowe i przepisy ruchu drogowego. Ćwiczyliśmy w świetlicy przechodzenie przez przejście dla pieszych oraz rozmawialiśmy o tym, czego nie wolno robić na drodze. Później dzieci wykonały swoje ulubione znaki drogowe.

    Dzieci i wychowawcy świetlicy.

  • Erasmus+. Nasi goście.

    W dniu 19 października 2022 r. Szkołę Podstawową nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach odwiedziła delegacja nauczycieli i pracowników oświaty z Norwegii (w sumie 10 osób). Przyjechali oni do nas w ramach realizowanego projektu programu Erasmus+, którego celem było poznanie sposobów pracy z uczniami z dysfunkcjami oraz zbieranie doświadczeń na temat pracy w klasach integracyjnych.Po przywitaniu przez Dyrektora placówki goście obserwowali liczne zajęcia w klasach integracyjnych oraz terapie. Były to zajęcia edukacji wczesnoszkolnej, języka angielskiego, chemii, a także zajęcia biofeedback, zajęcia SI, terapii ręki, trening umiejętności społecznych, zajęcia emocjonalno-społeczne z pedagogiem. Podczas obserwacji prowadzili notatki, a także uczestniczyli w niektórych aktywnościach. Po zajęciach przeprowadzili wywiad z anglistą, który zorganizował dla nich plan wizyty i odpowiadał za możliwość zrealizowania przez gości zamierzonych celów. Wywiad ten jak również reportaż z wizyty mają być udostępnione innym placówkom w regionie Kristiansund w Norwegii w listopadzie br. celem zaprezentowania tego, co delegacja wyniosła z wizyty w naszej szkole.

  • Najlepsze życzenia...

    Z okazji

    Dnia Edukacji Narodowej

    składamy serdeczne podziękowania

    za trudną, odpowiedzialną pracę

    i okazane serce.

    Życzymy zdrowia,

    radości z osiągnięć

    w pracy zawodowej,

    wytrwałości w pokonywaniu

    codziennych trudności

    oraz

    powodzenia w życiu osobistym

    życzą dzieci ze świetlicy oraz wychowawcy.

    Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, jak dzieci tworzyły laurki.

  • Jabłko, jabłuszko...

    Jabłko, jabłuszko...

    Jabłko – jadalny, kulisty owoc o soczystym i chrupkim miąższu. Są spożywane na surowo, a także po obróbce kulinarnej. Świeże  jabłka zawierają witaminę C, witaminy z grupy B, A, E K i dużą ilość minerałów i błonnika roślinnego. Smak dojrzałych jabłek  jest słodko-kwaskowaty, rozmaite odmiany mogą być bardziej lub mniej słodkie lub kwaśne. Miąższ jabłka jest sztywny, chrupki i pełny przezroczystego soku. Na świetlicy dzieci dowiedziały się tego wszystkiego o jabłkach, dlatego postanowiliśmy, że skosztujemy świeżo wyciskanego soku z przyniesionych przez dzieci jabłek. Pracy było dużo, ale sok bardzo nam smakował. Dzieci były bardzo zadowolone. Na pewno powtórzymy jeszcze akcję.

    Dzieci i wychowawcy świetlicy.

  • Wyniki konkursu plastycznego Dzień Kropki

    Wyniki konkursu plastycznego Dzień Kropki


    Wyniki konkursu plastycznego



    Miło nam poinformować, że rozstrzygnięty został szkolny konkurs plastyczny organizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki


    Klasy 1-3

    1 miejsce Lena K. 3b oraz Ekaterina V.1a
    2 miejsce Oskar B. 1b oraz Natalia T.1c
    3 miejsce: Lena B. 2a, Julia P. 2a, Zuzanna B. 1b, Maja B. 1b, Krzysztof G. 2b, Maksymilian B.2b

    Klasy 4-8

    1 miejsce Jagoda S. 4c oraz Paulina D. 8b
    2 miejsce Michalina K. 5a oraz Malwina S. 5d
    3 miejsce Emilia R. 6b oraz Julia R. 6b

    Wyróżnienia

    Zuzanna S.1b, Aleksandra P. 1b, Piotr P. 1b, Natalia P.1c, Wiktoria W. 1c, Katarzyna M. 1c, Hanna W. 1c

    Przyznano również szczególne wyróżnienie dla uczniów klasy 1a, 1b, 1c, 2a, 2b za aktywny udział w obchodach tego święta oraz przygotowanie wspaniałych prac

    Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy kreatywności i oryginalnych pomysłów!

  • Dzień Kropki

    Dzień Kropki

    w Szkole Podstawowej nr 22

    w Tychach

    W tym roku po raz kolejny dołączyliśmy do obchodów tego wspaniałego święta.

    Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które powołano w 2008 roku. Inspiracją stało się opowiadanie kanadyjskiego pisarza  i ilustratora książek dla dzieci Petera H. Reynoldsa z 2003 r. pt. „The Dot”. Bohaterką opowiadania jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.

    Międzynarodowy Dzień Kropki to inicjatywa, której celem jest pobudzenie kreatywności i pomysłowości uczniów oraz zachęcenie ich do tworzenia.

     

    Jak świętowaliśmy?

    Wielu uczniów i nauczycieli miało na sobie ubrania w kropki. Kropki pojawiły się też na plecakach, butach, skarpetach oraz naszych uśmiechniętych buziach. Wielu uczniów miało ciekawe kropkowe akcesoria. 

    Nie zabrakło wspaniałych lekcji z kropką w roli głównej. Czytano historię Vashti, na podstawie, której powstało wiele prac plastycznych. Dzieci wykonywały różne kropkowe zadania, rysunki i niepowtarzalne dzieła.

    Uczniowie klas 1c i 2a wraz z nauczycielami przygotowali kółka na których narysowali swoje talent lub wyplatali je. Ich wspaniałe prace zawisły na drzewie talentów.  

    Zorganizowano również konkurs plastyczny, której głównym tematem była kropka

    Dzień był kolorowy i niepowtarzalny. Najważniejsza jednak w tym dniu była radość naszych uczniów, wynikająca z tego, że za sprawą małej kropki mogli stać się wielkimi artystami.

     

  • Kolory jesieni

    Kolory jesieni

    Jesień wcale nie musi być smutna i nostalgiczna, choć taki obraz tej pory roku nosimy w naszych głowach. Nie wszystko to, co wydaje nam się, że wiemy o jesieni jest prawdą. Przykładem są opady deszczu. Wbrew ulicznej opinii statystycznie częściej pada w sierpniu niż w październiku i listopadzie. Choć umowna jesień zwiastuje koniec lata i rozpoczyna okres oczekiwania na zimę, przynosi ona sporo zmian w przyrodzie, które same w sobie są piękne i niezwykłe. Począwszy od niesamowitych kolorów, w jakie ubierają się drzewa i krzewy, aż po przepyszne jesienne warzywa i owoce. Dzieci w świetlicy przygotowały jesienne dekoracje, które ozdobiły naszą świetlicę oraz świetnie się bawiły jesiennymi liśćmi i kolorami.

    Dzieci i wychowawcy świetlicy.

Galeria zdjęć