Profil szkoły Historia Patron Szkoły Kalendarium

Patron Szkoły

RAFAŁ POMORSKI

Rafał Pomorski urodził się 26 grudnia 1921 roku w Poznaniu,
studiował w Warszawie i Krakowie.

W 1945 roku zamieszkał w Katowicach i od tego momentu młody wówczas artysta związał całkowicie swoją twórczość z ziemią śląską. Brał aktywny udział w tworzeniu podstaw życia kulturalnego i artystycznego w pierwszych latach powojennych w Katowicach. Kiedy w roku 1945 z inicjatywy władz powstała w Katowicach średnia szkoła artystyczna Rafał Pomorski należał do jej głównych organizatorów i pedagogów.

Ceniony i szanowany jako pedagog uczył w swojej pracowni malarstwa wielu młodych adeptów sztuki, odnoszących sukcesy artystyczne.

Obrazy jego znajdują się w zbiorach wielu muzeów w Polsce i  innych krajach, a także w instytucjach państwowych, w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Jego śmierć w 1974 roku była ogromna stratą dla polskiej sztuki. Niewielu jest malarzy, których twórczość byłaby tak nierozerwalnie związana  z ich środowiskiem.

Malarstwo Rafała Pomorskiego wywodzi się z realizmu, wypływa z obserwacji natury, ale dalekie jest od fotograficznego jej odbicia, artysta otaczającą rzeczywistość porządkuje, dąży do wprowadzenia ładu i harmonii. Proste, geometryczne formy, narastanie brył wywodzące się z „kubistycznego” widzenia świata, szlachetna materia malarska rozedrgana, nieco chropowata faktura ścian domów i murów oraz koloryt, którym królują szarości, decydują o specyficznym klimacie jego obrazów. Niewątpliwie można mówić o własnym, indywidualnym stylu Rafała Pomorskiego, który znalazł wielu zwolenników i naśladowców.

Pamiętamy o Patronie Szkoły Rafale Pomorskim

29.10.2009 r. na dwa dni przed Świętem Zmarłych Dyrekcja Szkoły, nauczyciele i uczniowie postanowili uczcić pamięć Patrona Szkoły. Delegacja uczniów,  w skład której wchodziło 12 dziewcząt z klasy VI b, pod opieką pani pedagog i wychowawcy VI b wyjechała do Katowic, by odszukać grób Patrona, złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Wiedzieliśmy, że Rafał Pomorski został pochowany na cmentarzu w Katowicach na ul. Sienkiewicza. Z trudnością odszukaliśmy miejsce spoczynku naszego artysty – malarza i pedagoga Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest on pochowany w bocznej ale i zasłużonych dla Katowic i Śląska mieszkańców. Szukając grobu Rafała Pomorskiego mieliśmy okazję odwiedzić miejsce spoczynku innych znanych osób: Zbigniewa Cybulskiego – słynnego aktora, Arka Bożka – działacza śląskiego i Alfreda Szklarskiego – pisarza, autora serii powieści o Tomku Wilmowskim.

Dłużej zatrzymaliśmy się przy grobie Rafała Pomorskiego, położyliśmy  na nagrobnej płycie, na której zaznaczona była data urodzin 26.12. 1921 r. i śmierci 7.05.1974 położyliśmy wiązankę kwiatów z jesiennych żółtych chryzantem z pamiątkową szarfą „Patronowi Szkoły – społeczność szkolna SP 22 w Tychach.

Jesteśmy pewni, że pamięć o Rafale Pomorskim żyje dzięki jego obrazom. Rozmyślając nad przemijającym czasem i życiem, postanowiliśmy rozwijać nasze talenty plastyczne i literackie.