Szkoła Podstawowa nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach

 

Nawigacja

 • Klasa  2c  wraz z wychowawcą panią Beatą Szyja bierze udział w Ogólnopolskim konkursie

  „ Zdrowo jem, więcej wiem”.

  Organizatorem konkursu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska.

  Więcej informacji tutaj

 • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  w naszej szkole:

  Data 23 kwietnia jest związana z symbolicznym odejściem (datą śmierci) wielkich, światowych pisarzy między innymi  Williama Szekspira. Pomysł  święta książki pojawił się w Katalonii, stamtąd rozpowszechnił się po świecie. Od 1996 roku UNESCO ustanowiło oficjalnie 23 kwietnia Światowym  Dniem Książki i Praw Autorskich. W tym roku Dzień ten jest obchodzony po raz dziewiętnasty.     

       W ramach projektu : „Ja czytam!” postanowiliśmy poznać preferencje czytelnicze uczniów naszej szkoły.  W tym celu tworzymy listę najczęściej czytanych przez uczniów klas IV-VI książek.

  24 kwietnia zbieramy  Wasze typy.

  Grażyna Grzegórska-Lesiak  i klasa  VI b

 • Relacja z wycieczki SKKT do Mysłowic

  18 kwietnia 2015r. członkowie SKKT uczestniczyli w wycieczce autokarowo-pieszej na VIII Zlot Oddziałów PTTK w Mysłowicach.  Zlot zorganizowano z okazji 50 lecia Oddziału PTTK Mysłowice. W zlocie wzięło udział 18 osób naszego koła Krystian z mamą, Franek, Marysia, Wiktorie, Edyta, Grzesiu, Dawid, Paulina z tatą, Patrycja, Małgosia, Mateusz, Szymon, Natalia oraz opiekunowie L. Bratek i Prezes Tyskiego PTTK K. Okoński. Wyruszyliśmy wcześnie rano ok.7:30 busem do Giszowca, dzielnicy Katowic. Tu rozpoczęła się nasza trasa wycieczki. O 9:00 godzinie  na „Plac pod Lipami”  dotarła do naszej grupy pani przewodnik Zofia Rogowska, która oprowadziła nas po okolicy pokazując najstarsze domy starego osiedla. Opowiedziała fakty historyczne o tej części miasta zwracając uwagę na pochodzenie nazwy „Giszowiec”. Następnie udaliśmy się pieszo na zwiedzanie Karczmy Śląskiej i Izby Regionalnej z obrazami artysty Ewalda Gawlika. Potem przejechaliśmy autokarem do innej dzielnicy Katowic, Nikiszowca do Placu Wyzwolenia. Tu zwiedziliśmy neobarokowy kościół św. Anny i muzeum w starym maglu. Kolejnym punktem programu wycieczki była Izba Tradycji Hutniczych Metali Nieżelaznych w Szopienicach – prywatne muzeum „Walcownia”. Około 14:00 byliśmy w Mysłowicach w Centralnym Muzeum Pożarnictwa. Jest to największy obiekt muzealny w kraju, gdzie znajdują się pojazdy i sprzęt pożarniczy oraz tradycje ochrony przeciwpożarowej. Tutaj mogliśmy zjeść ciepły żurek i kiełbasę, a przede wszystkim ogrzać się, bo pogoda nas nie rozpieszczała (wiało i mroziło).  W auli muzeum odbywały się występy zespołów folklorystycznych z różnych regionów Polski, a na halach reklamowały się różne stoiska związane z turystyką i folklorem. Spędziliśmy tu czas do 15:30. O 16 wróciliśmy do Tychów nieco zmęczeni, ale zadowoleni z doznanych wrażeń. Z wycieczki przywieźliśmy wiele ciekawych materiałów, ulotek, broszur a także odbitych pieczątek okolicznościowych zwiedzanych obiektów. Album fotograficzny

  Dziękujemy panu Kazimierzowi Okońskiemu za zorganizowanie tej naukowo-turystyczno-regionalnej wyprawy.

            Z turystycznym pozdrowieniem L. Bratek    

 • Relacja z wycieczki rowerowej SKKT na rozpoczęcie sezonu turystyczno-kolarskiego
  do Kobióra przy restauracji „Sikorka”

  W niedzielę 12 kwietnia pojechaliśmy na pierwszą w tym roku kalendarzowym wycieczkę rowerową do Kobióra. Organizatorem imprezy był Klub Kolarski „GRONIE” Oddział PTTK w Tychach.

  Na szlak wyruszyliśmy około 10:00 pod opieką przewodnika turystyki kolarskiej pana Kazimierza Okońskiego. Na wycieczkę przybyło wyjątkowo dużo osób członków SKKT- Paulina z mamą, Natalia z mamą, Kinga, Nikola, Małgosia, Grzesiek, Dawid, Patrycja, Wiktoria, Edyta z tatą oraz z gimnazjalistów niezawodny Szymon. W czasie rajdu towarzyszyła nam słoneczna i wietrzna pogoda. Na miejscu oczekiwało nas już około 200 osób. Potwierdziliśmy na listach obecności swoje przybycie, podbiliśmy książeczki kolarskie okolicznościową pieczątką i odpoczywaliśmy po trudach jazdy rowerem.

  Dla uczestników zlotu  przygotowano konkurs sprawnościowy „rzut oponą”. W grupie wiekowej dzieci szkolnych pierwsze miejsce zajęła Edyta, a drugie Małgosia.  Do wygrania były nagrody, my walczyliśmy ze skutkiem pozytywnym o puchar „Dla najliczniejszej grupy szkolnej”. Tradycyjnie była grochówka i kiełbaska z grilla. Kto miał „drobne” to kupił grochówkę lub kiełbaskę na gorąco, a kto nie miał to wcinał domowe kanapki. Na zakończenie rajdu zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.

  Wróciliśmy około 16, szczęśliwi ze zdobytego pucharu i zadowoleni ze wspólnie miło spędzonego czasu. Pan Okoński podziękował wszystkim za uczestnictwo w wycieczce, zwłaszcza Rodzicom i zaprosił na Zlot do Mysłowic. Album fotograficzny

  Z turystycznym pozdrowieniem L. Bratek

   

 • Tychy mają szansę na kolejny plac zabaw ufundowany przez firmę NIVEA, który dzięki naszym głosom już w sierpniu może powstać w Parku „Jaworek” (ul. Stoczniowców/Jaśkowicka/al.Bielska).W Rodzinnym Miejscu Zabaw znajdą się atrakcyjne urządzenia zarówno dla najmłodszych, jak i starszych dzieci. Wśród nich będą m.in. zjeżdżalnia z tunelem, gra w klasy, huśtawki, piaskownica, skakanka, górski szlak oraz ławeczki.

  Jak  głosować?

  Wystarczy codziennie do 31 maja 2015r. odwiedzać stronę  www.nivea.pl/podworko i oddać swój głos. W konkursie jest tylko 40 nagród, więc mamy o co walczyć. Z końcem kwietnia poznamy pierwszą 20-tkę zwycięskich lokalizacji, a kolejne 20 zostanie wyłonionych w dogrywce majowej. Wygrana w konkursie zależy tylko od wspólnego zaangażowania mieszkańców, gdyż wyjątkowe place zabaw powstaną w miejscach, które zdobędą największą liczbę głosów w akcji internetowej.

  Zachęcamy do głosowania. Od nas zależy czy najmłodsi Tyszanie będą cieszyć się wkrótce nowym miejscem zabaw.

  Liczymy na Wasze głosy!

   

   

 • Miło nam poinformować o sukcesach naszego ucznia Józefa Surdel.

  Uczeń jest laureatem Wojewódzkiego Konkursu Interdyscyplinarnego z Matematyki, zajął I miejsce w Grze Miejskiej, oraz III miejsce w Konkursie Historyczno-Przyrodniczym „Piękna nasza Polska cała”. Wziął również udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Klio 2015”. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

   

    

   

 • MIĘDZYSZKOLY KONKURSU PRZYRODNICZO – FOTOGRAFICZNY

  „UCHWYCIĆ WIATR”

  Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się

  17 kwietnia 2015 roku o godzinie 9:00

  w Szkole Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach.

  Serdecznie zapraszamy laureatów konkursu wraz z opiekunem.

  W programie krótki występ artystyczny, poczęstunek oraz rozdanie nagród.

  Organizatorzy: Anna Kanclerz, Anna Kozieł

   

 • Konkurs recytatorski

  19.03.2015  Konkurs recytatorski szkolny „Cudowna kraina J.Tuwima” dla kl.1

  I miejsce  Weronika Ratajczak kl.1b i Agata Milotta kl. 1f

  II miejsce  Katarzyna Bereszko kl.1d

  III miejsce  Filip Gnot kl.1e

  Udział: 1a –Amelia Sklarek, Karol Broś

  1b – Anastazja Kolanek,

  1c- Hania Kozłowska , Daria Dzięgiel-Kozioł,

  1d – Adrianna Burzawa

  1e – Zofia Makuch

  1f- Malwina Spek

    Organizatorzy: A.Osińska i M.Pstrągowska

 • Wyniki konkursu uczniów klas czwartych pt.: „Odżywiamy się zdrowo i estetycznie”.

  24 marca miał miejsce konkurs wiedzy „Odżywiamy się zdrowo i estetycznie” dla uczniów klas czwartych. Celem konkursu było:

  - propagowanie zdrowego stylu życia,

  - właściwe odżywianie się,

  - kształtowanie u uczniów właściwych nawyków żywieniowych,

  - przestrzeganie zasad higieny spożywania posiłków.

  Klasy reprezentowały drużyny trzyosobowe, które odpowiadały na pytania z zakresu wiedzy dot. właściwego odżywiania się. Poziom konkursu był wyrównany, o czym świadczą wyniki punktowe:

  I miejsce klasa 4d, 32 pkt., uczniowie: Patrycja Pieczara, Małgorzata Michalska, Dawid Topczewski;   

  II miejsce klasa 4c, 31,5 pkt., uczniowie: Marta Nowok, Irena Pszczółka, Kamil Ochojski;
  III miejsce klasa 4a, 29 pkt., uczniowie: Antoni Słowik, Alan Furman, Maksymilian Biernacki;

  IV miejsce klasa 4b, 20 pkt., uczniowie: Adam Ronkiewicz, Aleksandra Waliczek;

  Wszyscy wyróżnieni otrzymali dyplomy, książeczki, kalendarze, drobne nagrody rzeczowe, słodycze i oczywiście oceny - celujący lub bardzo dobry z przyrody. Pozostali uczestnicy nagrodzeni zostali ocenami bardzo dobrymi, również z przyrody.

  Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.
   

         Organizatorzy: mgr L. Bratek, mgr A. Kozieł

   

 • Sprawozdanie z akcji  „Tydzień dla zdrowia” w roku szkolnym 2014/2015
  – Leokadia Bratek

   W bieżącym roku szkolnym „Tydzień dla zdrowia” obchodzony był od 23 do 28 marca, stał się częścią realizacji zadań do programu „Śląskiej Sieci Szkół promujących zdrowie” oraz  powiatowego i ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Trzymaj formę”. Celem akcji było propagowanie zdrowego stylu życia, zasad właściwego odżywiania się, poszerzanie wiedzy na temat zdrowej żywności, integrowanie się społeczności szkolnej. Uczestnikami akcji byli wszyscy uczniowie od 0 –VI, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów. Każdy dzień tygodnia miał swoje hasło: poniedziałek – Dzień drugiego śniadania i gimnastyki śródlekcyjnej, wtorek – Dzień marchewki, środa – sałatek, czwartek – jabłka, piątek –– Dzień bakalii. W ramach akcji odbyły się wspólne degustacje w/w owoców i warzyw, warsztaty ekologiczne „Czy wiesz, co jesz? Czyli dodatki do żywności typu E”, odbędzie się jeszcze konkurs dla klas IV o tematyce zdrowotnej „Odżywiamy się zdrowo i estetycznie”, wykonano gazetkę okolicznościową w pracowni przyrodniczej oraz na korytarzu szkolnym. Na szczególną uwagę zasługuje Dzień sałatek. Uczniowie klas piątych: a, b, c, d spotkali się na popołudniowych, dodatkowych zajęciach praktycznych kulinarnych. Podzieleni na 6 zespołów pięcioosobowych  przygotowywali różnorodne sałatki według wcześniej wybranych przez siebie przepisów. W tym roku były przyrządzane 2 sałatki warzywne i 7 sałatek owocowych. Najczęściej wykorzystywane warzywa i owoce to: jabłka, brzoskwinie, pomarańcze, kiwi, banany, tuńczyk, kukurydza, sałata pekińska, jajka i ogórki. Dodatkami uatrakcyjniającymi ich smak a zarazem piękny wygląd była bita śmietana, żurawina, szczypiorek czy natka zielonej pietruszki. Po przygotowaniu sałatek wszyscy zasiedli do stolików nakrytych serwetami, by wspólnie dokonać degustacji sporządzonych wyrobów. Sałatki były smakowite i cieszyły się uznaniem wśród uczniów oraz poczęstowanych nauczycieli. Uczniowie w trakcie zajęć przestrzegali przepisów bhp oraz higieny przygotowywania posiłków. Zajęciom towarzyszył bardzo miły nastrój – dzieci dobrze się bawiły i zaangażowały całym sercem, aby sałatki były smaczne.

  Na warsztaty przybyli uczniowie klas czwartych, chcący poznać wybiórczo niektóre spośród wielu dodatków do żywności takie jak: benzoesan sodu czy  regulator kwasowości E- 330, które są bardzo często  dodawane do coka coli,  smakowych wód mineralnych i innych oranżad. Uczniowie sami przynieśli materiały do zajęć tj. opakowania po tych produktach, które pojawiają się w ich domach, a które lubią spożywać. Stali się „bardziej świadomymi konsumentami”, co w przyszłości może zaprocentować lepszym zdrowiem i właściwymi nawykami żywieniowymi. Koło teatralne przygotowuje na kwiecień apel o zdrowym odżywianiu.

  W sobotę 28 marca uczniowie szkoły wraz z rodzicami odwiedzili „EKO-Kiermasz dla zdrowia” zorganizowany przez Polski Klub Ekologiczny pod patronatem Prezydenta Miasta, w Zespole Szkół nr 1 w Tychach. Przygotowano wiele atrakcji np.: stoiska z żywnością z gospodarstw ekologicznych, pomiar ciśnienia, wagi, obliczanie BMI, ciekawy cykl prelekcji i wykładów o zdrowym odżywianiu prowadzone przez mgr dietetyk Gabrielę Wanat i studentów Medycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Odbyło się kilka konkursów. Jednym z ciekawszych – na najładniejsza pisankę. Wszyscy odwiedzający kiermasz dokonali  przedświątecznych zakupów np. „ekologicznego” pieczywa, wędlin, serów (bez konserwantów), jajek z hodowli kur na wolnym wybiegu itp. czy degustować różnorodne wyroby eksponowane na Eko-kiermaszu.”.  Album fotograficzny

  Pozdrawiam i zapraszam już za rok.

         

 • WYNIKI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PRZYRODNICZO – FOTOGRAFICZNEGO

  „UCHWYCIĆ WIATR”

   

  I MIEJSCE

  „Liście na wietrze” Kacper Klimczyk SP1

  „Czas i wiatr” Julia Żmuda SP7

  „Gdzie jest mój brat” Maksymilian Biernacki SP22

  II MIEJSCE

  „Słowacki wiatr” Karolina Grzegorczyk SP1

  III MIEJSCE

  „Siła wiatru” Julia Widłok SP17

  WYRÓŻNIENIA

  „Porwane przez wiatr” Bartosz Natkaniec SP7

  „Zamieć śnieżna” Patryk Czerwionka SP22

  „Pod wiatr” Maja Żmuda SP7

  „Krajobraz po wichurze” Natalia Rybacka SP22

  „Wiatrem czesane” Emilia Podkościelny SP1

  „Wiatr podróżnika” Gabriela Czapska ZS9

  „Wiatr we włosach” Julia Zimna SP8

  „Wicher gna, na molu ja” Katarzyna Maćkowicz SP17

  „Wiatr potrafi zniszczyć wszystko na swojej drodze” Zuzanna Jarlaczyńska SP10

   

  SERDECZNIE GRATULUJEMY ZWYCIĘŻCOM!

  Informacja o terminie wręczenie dyplomów i nagród zostanie podana 9 kwietnia 2015 r.

   

  Organizatorzy: Anna Kanclerz, Anna Kozieł

 • W marcu, w naszej szkole odbył się Rodzinny Konkurs na Kartkę Wielkanocną.

  Na konkurs wpłynęły 92 prace. Komisja wyróżniła 54 prace, które ozdobiły szkolny korytarz.

  Kartki są bardzo kolorowe i wykonane różnymi technikami plastycznymi.

  Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej galerii i do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym. Z Wielkanocnym pozdrowieniem!

  Organizatorzy:

  W. Szynawa

  J. Rogowicz

   

 • Relacja z „Eko-kiermaszu dla Zdrowia”

  Kolejny raz członkowie SKKT uczestniczyli 28 marca w IX „Eko-kiermaszu dla zdrowia” zorganizowanym przez Koło Polskiego Klubu Ekologicznego w Tychach, pod patronatem Prezydenta Miasta Tychy.  Na odwiedzających czekało wiele ciekawych atrakcji jak np. stoiska z żywnością z gospodarstw ekologicznych i tradycyjnych, rękodzieło, biżuteria, kosmetyki naturalne, energooszczędne urządzenia, konkursy wiedzy o zdrowym odżywianiu, prelekcje i porady dietetyczne. Były stoiska z pomiarem i obliczeniami prawidłowej wagi, pokazy kulinarne, badanie słuchu, konkursy z nagrodami itp. Oglądaliśmy występy zespołów tanecznych, wysłuchaliśmy prezentacji pt. „Świadomy konsument” i tańczyliśmy Zumbę, jako sposób na odchudzanie. Uczniowie zwiedzili wystawy Eko-kiermaszu, degustowali różne produkty i dokonali świątecznych zakupów. Nową atrakcją było stoisko z jajkami gęsimi i strusia. Rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą pisankę wielkanocną. Wszyscy obecni członkowie SKKT pełnili dyżury przy naszym stoisku SKKT, promując nasze koło. Po raz pierwszy wywiesiliśmy nowy baner z napisem „SKKT przy PTTK Tychy – wędruj z nami ciekawiej, przyjemniej, bezpiecznie”. To zasługa prężnie działającego Prezesa pana K. Okońskiego! Dziękujemy bardzo!  Z naszej szkoły kiermasz odwiedziło wielu uczniów, rodziców i nauczycieli. Najlepszą frekwencję miała jak zwykle klasa 6a! Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy wzięli udział w Eko-kiermaszu i zapraszamy na kolejny na wiosnę. Album fotograficzny

  Pozdrawiam L. Bratek opiekun szkolny SKKT

 • "Międzyszkolny konkurs języka angielskiego dla klas I-III Junior Perfect"

  Dnia 25 marca w naszej szkole odbył się międzyszkolny konkurs języka angielskiego dla uczniów klas I - III "Junior Perfect". Konkurs został zorganizowany przez nauczycieli języka angielskiego: panią Gabrielę Bilangowską i pana Adama Osińskiego.
  W rywalizacji wzięło udział 13 dwuosobowych drużyn. Rywalizacja była bardzo zacięta - konieczne były dogrywki. Miejsce I zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 19. Reprezentanci naszej szkoły zdobyli II miejsce. III miejsce zdobyła drużyna z SP 37.
  Wszystkim serdecznie gratulujemy!
  Album fotograficzny

 • Szkoła Odkrywców Talentów

  20 marca w naszej szkole, w ramach programu Szkoła Odkrywców Talentów, obchodziliśmy już po raz trzeci Dzień Odkrywców Talentów. Samorząd Uczniowski zorganizował z tej okazji koncerty talentów. Podczas nich nasi uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów wokalnych, tanecznych, gry na instrumentach oraz sztuk walki. W sumie wystąpiło prawie 60 uczniów. Wszystkie występy były przepiękne a widownia nagradzała je głośnymi brawami. Mogliśmy też podziwiać stanowisko SKKT a na nim dyplomy, medale i odznaki zdobyte przez członków koła oraz małą wystawę prac plastycznych. Album fotograficzny

 • Tychy, dnia 18 marca 2015 r.

  Szanowni Państwo!

  Dni 2, 3 oraz 7 kwietnia 2015 roku są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Dla uczniów, którym rodzice w tych dniach nie mogą zapewnić opieki, szkoła organizuje zajęcia opiekuńcze w świetlicy od 7.30-16.30.

  Prosimy Państwa o pisemne zadeklarowanie (zgłoszenie osobiste w sekretariacie szkoły lub zgłoszenie drogą mailową na adres: tychysp22@interia.pl) tego, czy dziecko w tych dniach i w jakich godzinach będzie korzystało ze świetlicy szkolnej.

   

 • Gratulujemy naszemu uczniowi Mikołajowi Stępniakowi wygranej!!
  Mikołaj uczeń klasy 2c 7 marca 2015 roku brał udział w Mistrzostwach
  Polski OYAMA Karate i zdobył 3 miejsce w konkurencji Kata
  Brawo! Życzymy dalszych sukcesów!

   

 • Relacja z drugiego spotkania członków SKKT z Ewaldem Bereska

   

  12 marca byliśmy z kolejną wizytą u najstarszego, aktywnego, emerytowanego rowerzysty Klubu Gronie w Tychach, pana Ewalda Bereski. Zastaliśmy pana Ewalda w znakomitej dyspozycji, bardzo ciepło nas przywitał i zaprosił do „swojego królestwa rowerowego asortymentu”. Tym razem w spotkaniu wzięli udział nowi członkowie koła oraz Ci, którzy jeszcze tu nie byli: Małgosia Michalska, Natalia Rybacka, Patrycja Dutka, Wiktoria Cieślar, Dawid Adamiec, Grzegorz Gajdzik, Szymon Polczyk. Naszym przewodnikiem był pan Kazimierz Okoński.

  Wszystko tutaj kojarzy się z rowerem – zapalniczka, firanki, zasłony, poszewki na poduszki, lampy, lampki, mnóstwo zegarów, kubki, zabawki, gadżety, opakowania kosmetyków itp. Od zeszłego roku znowu przybyło eksponatów. Dominują puchary i zbiory widokówek/kartek okolicznościowych z rysunkami rowerów z różnych części świata, zwłaszcza Europy. Jest ich około 2 tysięcy. To niesamowite, co można zrobić z części roweru. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści na temat rozwijania swoich zainteresowań turystyką rowerową i  kolekcjonerstwa różnorodnych rzeczy związanych z rowerem.

  Nasz gospodarz ma 86 lat a jeździ na rowerze od ponad 50. Swoje złote gody małżeńskie „obchodził z rowerem” w kościółku św. Walentego. Wspaniale wygląda, ma poczucie humoru i świetną kondycję. Jeśli ktoś nie wie, kto to pasjonat to właśnie ktoś taki jak pan Ewald!

  Gratulujemy mu dotychczasowych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów. Na koniec spotkania wręczyliśmy panu Ewaldowi dyplom podziękowań i skromny upominek, rowerek na łańcuszku, następny do bogatej kolekcji. Album fotograficzny    

        

  Z turystycznym pozdrowieniem Leokadia Bratek

   

 • Zaproszenie do udziału w akcji:

  „Tydzień dla zdrowia”

  Zapraszamy do udziału wszystkie dzieci i nauczycieli szkoły, którym zależy na dobrej kondycji fizycznej i sprawności umysłowej.

  Akcja potrwa od 23.03.15 r. do 28.03.15 r.

  Przebieg akcji:

  Poniedziałek     

  23 marca „Dzień gimnastyki śródlekcyjnej i drugiego śniadania” – wspólna gimnastyka uczniów w czasie lekcji, sale lekcyjne.

  Wtorek    

  24 marca „Dzień marchewki” – wspólna konsumpcja marchewek; konkurs klas IV p.t. :„Odżywiamy się zdrowo i estetycznie” godz. 14:00 w sali nr 8 (drużyny 3 – osobowe).

   Środa      

  25 marca   „Dzień sałatki” – przygotowanie i degustacja sałatek warzywno-owocowych, uczniowie klas piątych, godz. 13:55 sala 8 i 9

  Czwartek

  26 marca            „Dzień jabłka”– wspólna konsumpcja jabłek,

          dla wszystkich, korytarze szkolne w czasie przerwy; przedstawienie uczniów koła teatralnego p.t.: ,, Żyjmy zdrowo !”; 14:00 w sali nr 8 będą warsztaty dla wszystkich zainteresowanych uczniów i nauczycieli p.t.: „Czy wiesz, co jesz?” dodatki w produktach spożywczych.        

  Piątek

  27 marca   „Dzień bakalii” – wspólna konsumpcja rodzynek, ananasów, migdałów, suszu owoców dla wszystkich, korytarze szkolne w czasie przerwy

          28 marca „Eko-kiermasz dla zdrowia” w Zespole Szkół nr 1 w Tychach -  dla uczniów i ich rodziców

          

  7 (9) kwietnia „Światowy Dzień Zdrowia” – „Bezpieczeństwo żywności” Prelekcja oraz prezentacja multimedialna dla klas IV - VI przedstawiająca wpływ konserwantów w żywności na zdrowie człowieka

  17:00 warsztaty dla rodziców „Czy wiesz, co jesz?” dodatki w produktach spożywczych.

          „Eko-kiermasz dla zdrowia”

  w Zespole Szkół nr 1 w Tychach 28 marca 2015r.

  Rozpoczęcie o godzinie 10:00, zakończenie o 15:00

  W programie przewidujemy :

  ·        Stoiska z żywnością z gospodarstw ekologicznych i tradycyjnych:

  znakomite wędliny, jajka, sery, jarzyny, miody, przetwory i inne.

  ·        Stoiska z innymi produktami  eko o wysokiej jakości.

  ·        Rękodzieła, biżuteria.

  ·        Kosmetyki naturalne. ( bezpłatne doradztwo dla rodzajów skóry twarzy i rąk)

  ·        Energooszczędne urządzenia.

              

  Bezpłatne atrakcje: 

  • od 10:00 do 15:00 godz.  informacje o prawidłowym odżywianiu przez  dietetyków
   ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. (
   żywność – lekarstwem)
  • od 10:00 do 15:00 godz. Pomiary i obliczenia prawidłowej wagi i ciśnienia oraz

  bezpłatne konsultacje dietetyczne.(przeciwdziałania: cukrzycy, osteoporozie, otyłości)

  • od 10:00 do 15:00 godz. Podologia. Komputerowe badanie stóp. Diagnostyka.
  • od 10:00 do 15:00 godz. Zasady przygotowywanie wartościowych posiłków.
  • od 10:00 do 15:00 godz. Konkursy z nagrodami  dla dzieci i dorosłych.
  • 11:00 godz. Zasady zdrowego stylu życia. ( profilaktyka zamiast chorób)
  • 12:00 godz. Świadomy Konsument - prelekcje
  • 13:00 godz. Zumba–chcesz schudnąć? Tańcz zumbę!! Żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu.
  • 14:00 godz. Pokaz różnych tańców. Taniec to przyjemna i piękna aktywność fizyczna.
  • 15:00 godz. zakończenie konkursu na artystyczną pisankę. Uroczyste wręczenie nagród.

   

  prezentacja           „Zdrowie nie jest wszystkim,

   ale wszystko bez zdrowia jest niczym”

   

 • Relacja z pokazu  p.t.: „Ssaki” z cyklu: „Żywa lekcja przyrody”

  10 marca 2015r. w  małej sali gimnastycznej naszej szkoły miały miejsce dwa pokazy zwierząt p.t.: „Ssaki”.

  Celem spotkania było:

  1.      poszerzenie wiedzy na temat życia ssaków,

  2.      poznanie budowy i funkcjonowania ssaków,

  3.      kształtowanie wrażliwości na potrzeby innych organizmów,

  4.      ochrona gatunkowa ssaków w przyrodzie.

  Pokazy poprowadził pan Andrzej Pająk, który kolejny 20 raz w naszej szkole z wielką pasją przedstawił interesujący temat ze swoją kolekcją ssaków. Wśród pokazanych zwierząt znalazły się takie jak: skoczek , koszatka , królik miniaturowy i hodowlany, chomiki, szczur biały, świnka morska, czaszki drapieżników i wiele innych. Dzieci dowiedziały się jaka jest budowa zewnętrzna  ssaków, jakie mają podstawowe czynności życiowe, w jaki sposób rozmnażają się, czym szczególnym różnią się prezentowane gatunki  oraz ciekawostki z życia tych zwierząt. Uczniowie mieli niecodzienną okazję zobaczenia kilku  wypreparowanych czaszek ssaków. Pan Andrzej omówił ich pochodzenie i przystosowanie w budowie do sposobu odżywiania się. Prowadzący pokaz opowiadał historie ze swojego życia związane z pozyskiwaniem gatunków, a także z prowadzeniem  hodowli  ssaków. Każda prezentacja trwała około dwóch godzin  lekcyjnych. Dzieci zadawały pytania związane ze swoimi hodowlami ssaków w domach np. czym  należy je karmić, jak dbać aby były zdrowe i żyły jak najdłużej. W pokazie wzięło udział  łącznie około 320 uczniów wszystkich klas. Album fotograficzny

  Pomysłodawcą i organizatorem była  mgr Leokadia Bratek, ale wielką pomoc w przygotowaniu spotkania okazali wychowawcy klas.

   

   

strona: