Strona główna

 • Szanowni Państwo,

  Rodzice i Opiekunowie, 

   

  w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.

  2018.11.08_list_MEN_GIS_rodzice.doc  

 • 30 października 2018r. nasza szkoła miała ogromną przyjemność gościć pisarza Pana Waldemara Cichonia. Spotkanie autorskie z twórcą „Cukierka” przyciągnęło wielu uczniów naszej szkoły. Pisarz opowiadał o swoich ulubionych lekturach, inspiracjach twórczych, a także o przyszłych planach. Odpowiadał na liczne pytania uczestników.

  Na koniec pan Waldemar przeczytał fragmenty najnowszej, ósmej części opowiadań o kocie Cukierku pt."Dasz radę Cukierku?"

  Dużą atrakcją była możliwość zakupienia książki, oczywiście z autografem autora!

 • Pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej

  W dniach 19 i 23 października 2018r. uczniowie klas Ia, Ib, Ic i Id zostali przyjęci w poczet czytelników szkolnej biblioteki.
  Podczas uroczystości uczniowie obejrzeli spektakl „Piraci na Książkolandii”. W trakcie przedstawienia pierwszoklasiści poznali prośby książki i zasady poszanowania książek.
  Po części artystycznej nastąpiła chwila, na którą uczniowie długo czekali - uroczyste ślubowanie.

  Później pierwszoklasiści zapoznali się ze zbiorami bibliotecznymi, przeznaczonymi dla młodszych klas i wypożyczyli swoją pierwszą książeczkę.

  Na pamiątkę uroczystości, pierwszoklasiści otrzymali dyplomy pasowania na czytelnika i informatory dla rodziców, w których znalazły się materiały o godzinach pracy biblioteki, wykaz książek zalecanych do przeczytania w klasie pierwszej.

 • 06.11.2018r.

  Spotkanie z pisarką Panią Sławą Sibigą

   

  W rama trwającej kampanii 19 DNI w dniu 06.11.2018r. Naszą szkołę odwiedziła tyska pisarka Pani Sława Sibiga, autorka książek poetyckich, współautorka sześciu antologii o haiku, autorka książek dla dzieci oraz współautorki książki dla dzieci „Czytanie na drugie śniadanie”...

  Pani Sława podczas spotkania czytała dzieciom bajki terapeutyczne. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowiadania. Nie zabrakło też szczerych rozmów z dziećmi o tematach dla nich trudnych, nawiązujących do trwającej kampanii przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży oraz specjalnych nagród przygotowanych przez Panią Sławę, w tym książeczek, zakładek do książek oraz małych, szarych myszek wydzierganych przez Panią Sławę. Tradycyjnie były wspólne zdjęcia. Pani Sławie bardzo dziękujemy za mile spędzony czas, serce włożone w przeprowadzone zajęcia, życzymy wielu sukcesów i dużo dobrego.

   - Obrazek 1

 • Niezbędnik Dziecka Polskiego

  Ostatni czas to okres przygotowań do obchodów 100-lecia Niepodległości Polski. W Świetlikowie dzieci poznają trudną historię Polski. Wierzymy, że jej znajomość i szacunek wobec naszej wspólnej przeszłości jest gwarancją następnych 100 lat w wolności. Więcej...

 • - Obrazek 1

  19 DNI przeciwko przemocy  

  i krzywdzeniu dzieci

  i młodzieży

   

  Celem ogólnoświatowej kampanii jest budowanie świata wolnego od przemocy, świata bezpiecznego, zapewniającego wszystkim prawidłowy rozwój.

   

  Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich  krajach świata.

   

  Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy.

   

  Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy.

  Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.

   

  Co roku przez 19 pierwszych dni listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie,  wolności. Przypominamy i uczymy się tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.

   

  Działania Naszej szkoły:

   

  W dniu 05.11.2018r.cała społeczność szkolna rozpoczęła kampanię. Uczniowie i nauczyciele do szkoły ubrali coś pomarańczowego, coś z pomarańczowym akcentem w ubiorze lub mieli przypiętą pomarańczową wstążkę.

   

  Przygotowane zostały gazetki informacyjna dla uczniów i rodziców na temat przemocy domowej i krzywdzeniu dzieci wraz z wykazem placówek i instytucji pomocowych działających w regionie;

   

  Trwa konkurs plastyczny na zakładkę do książki dla uczniów klas I-VIII na terenie szkoły pt. „PoMoc - Stop przemocy”.

   

  Uczniowie klas IV-VIII przygotowują transparenty pod hasłem „PoMoc – Stop przemocy.

   

  Uczniowie klas I – III przygotowują okrzyki przeciw przemocy.

   

  Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi stronami:

   

  Link do filmu promującego projekt:

  https://www.youtube.com/watch?v=NwqG6sC8s7o

   

  Link do piosenki Kasi Moś, promujący akcję:

  https://www.youtube.com/watch?v=jbtEqzTCK08

   

  Informator dla osób doznających przemocy w Tychach

  umtychy.pl/upload/pdf/folders/68/informator-dla-osob-doznajacych-przemocy-2016.pdf

   

  Baza podmiotów świadczących usługi dla osób dotkniętych przemocą

  https://www.tychy.sr.gov.pl/download/tychy---baza-teleadresowa-18.06.2018-1529316177.pdf

   

   

  Zachęcamy całą społeczność szkolną do aktywnego udziału w zaplanowanych

  działaniach  w ramach kampanii

   

   

   

   

  Organizatorzy:

  Agnieszka Michnol

  Justyna Zabielska

 • Zdrowo JEM – więcej WIEM!

  „Jestem tym co jem” – mówi stare powiedzenie. Świetliczaki również doskonale je znają. W naszej świetlicy prowadzony jest cykl zajęć, który poświęcony jest promowaniu zdrowego stylu życia. Rozpoczęliśmy od przygotowania piramidy żywieniowej, piękne i kolorowe prace są pomocą dla całej rodziny, aby zadbać o wszystkie potrzebne witaminy. Dodatkowym atutem zajęć była prezentacja filmu z samym Pascalem Brodnickim, znanym kucharzem, który o zdrowym żywieniu wie bardzo, bardzo wiele. Była to też okazja, aby posłuchać propozycji posiłków, które można przygotować w domu.

  POLECAMY:  https://www.youtube.com/watch?v=WfJSjDTkkYk

   

  Wychowawcy świetlicy szkolnej:

  Marta Mitoraj, Magdalena Pstrągowska,

  Monika Burzyńska, Karol Walas

 • Zanim wyrzucisz pomyśl i przyklej!

  Jesteśmy EKO! Nasze Świetliczaki biorą udział w Międzyświetlicowym Konkursie, w którym główną rolę odgrywają śmieci, które otrzymują „drugie życie”. Tematem pracy są nasze polskie ptaki, które możemy spotkać w lesie i nie tylko. To okazja, aby wspólnie zadbać o naszą planetę. Prace zaczynają powstawać a efekty są zaskakujące. Nie możemy doczekać się wyników!

   

  Wychowawcy świetlicy szkolnej:

  Marta Mitoraj, Magdalena Pstrągowska,

  Monika Burzyńska, Karol Walas

 • Warsztaty podróżnicze

  Po raz pierwszy Świetliczaki mogły spotkać się z Panią Izabelą, która opowiedziała nam o swoich podróżach. Mogliśmy prześledzić dokładnie przygody jakie przytrafiły się Pani Izabeli w różnych częściach globu. Spotkanie zaczęło się od omówienia podstawowego przygotowania do podróży. Dzieci poznały przydatne zasady, które ułatwią spakowanie się w przyszłości. W kolejnej części mogliśmy już przenieść się do Gruzji, gdzie Świetliczaki poznały bliżej krajobraz tego pięknego kraju. Pani Izabela przedstawiła Gruzję z wykorzystaniem wyjątkowych filmów. Mogliśmy zobaczyć jej lot samolotem czy posłuchać gruzińskich pieśni ludowych. W następnej części posłuchaliśmy niesamowitej historii o pieszej podróży po Hiszpanii. Pani Izabela zebrała nasze marzenia, które zabierze na swoją kolejną wyprawę do Santiago De Compostella, gdzie powiesi je na drzewie marzeń. Spotkanie zakończyła opowieść o malowniczej Islandii. Zobaczyliśmy relacje z wizyty na lodowcu oraz obejrzeliśmy prawdziwy gejzer. Tym spotkaniem chcemy poszerzać horyzonty dzieci. To oczywiście nie koniec spotkań z podróżnikami… J

   

  Wychowawcy świetlicy szkolnej:

  Marta Mitoraj, Magdalena Pstrągowska,

  Monika Burzyńska, Karol Walas

 • Sztuka opowiadania historii…

  W ciągu ostatnich tygodni na naszej świetlicy pojawił się Junior (imię nadane przez dzieci). To mały pluszowy lew, który pomaga nam rozwijać swoją wyobraźnie przez naukę budowania historii. W każdym tygodniu wspólnie wymyślamy przygody jakie przeżywa przyjazny pluszak. Dodatkowo w każdym dniu Junior odwiedza innego Świetliczaka. Zdradzimy, że Junior zwiedził już Warszawę! Przygody Juniora są przeróżne. W ostatnim tygodniu pokłócił się z pingwinem i trzeba było zabandażować mu łapkę. Jak widać dzieci poradziły sobie z tym zadaniem doskonale! Co będzie dalej? Wyobraźnia pokażę! J

   

   Wychowawcy świetlicy szkolnej:

  Marta Mitoraj, Magdalena Pstrągowska,

  Monika Burzyńska, Karol Walas

 • Gdzie prowadzi kropka?
  Dzień KROPKI!

  Największe przygody zawsze rozpoczyna jeden mały krok. Wspaniałą pracę plastyczną rozpoczyna jeden gest – kropka. To był wyjątkowy dzień, trochę zagadkowy, tajemniczy. Na stołach w świetlicy pojawiły się arkusze papieru. Na nich – niepozorna kropka na samym środku. Dzień Kropki to święto kreatywności, ale też wiary we własne możliwości. „Potrafię, umiem, spróbuje!” – słowa, które dla nasz wszystkich na świetlicy są bardzo ważne. W tym dniu poznaliśmy historię Vashti i tego dokąd doprowadziła ją jedna mała kropka. W dalszej części podjęliśmy się tego samego zadania – dać ponieść się wyobraźni. Kropka to pierwszy krok – co dalej? Jak widać na zdjęciu kreatywność Świetliczaków nie zna granic!

  Zachęcamy do zapoznania się z historią jednej małej kropki: https://www.youtube.com/watch?v=rETI9cQxNgQ

   

  Wychowawcy świetlicy szkolnej:

  Marta Mitoraj, Magdalena Pstrągowska,

  Monika Burzyńska, Karol Walas

 • Warsztaty architektoniczne

  Miasta, miasteczka , metropolie, drogi, parki, wielkie domy i wszystko to, czym żyją miasta. Świetliczaki podczas warsztatów architektonicznych stworzyły wspaniałe makiety miast. Wszystko rozpoczęło dokładne planowanie w grupach . Dzieci ustaliły przebieg ulic, układ osiedli czy atrakcji dla mieszkańców. Dla części dzieci była to okazja, aby zastanowić się jak przyciągnąć turystów do swojego miasta. W świetlicowej sali słychać było kreatywne pytania:

  - A jest już dom kultury?

  - A sejm? A senat?

  Miasta wzrosły w górę, a pomysłowość dzieci po raz kolejny nas zaskoczyła.

   

  Wychowawcy świetlicy szkolnej:

  Marta Mitoraj, Magdalena Pstrągowska,

  Monika Burzyńska, Karol Walas

   

   - Obrazek 1

   - Obrazek 2

 • Europejski Dzień Seniora

   

  W dniu 22. 10. 2018 r. jak co roku Szkolni Wolontariusze pod opieką pani Marty Bielińskiej odwiedzili podopiecznych Domu Opieki Społecznej im. św. Anny w Tychach z okazji Europejskiego Dnia Seniora. Wolontariusze wręczyli seniorom własnoręcznie wykonane kartki okolicznościowe oraz słodki poczęstunek. Spotkanie z seniorami przebiegało w miłej atmosferze, nie zabrakło życzeń oraz śpiewanych piosenek, którym przygrywał na swojej gitarze pan Karol Walas.

   

  Marta Bielińska

  Karol Walas

  Szkolny Klub Wolontariusza

 • - Obrazek 1

 • W poniedziałek 15 października odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który przygotowały klasy 1b i 1c pod kierunkiem pani Moniki Burzyńskiej, pani Agnieszki Lewko oraz pani Kingi Osińskiej dla uczniów i nauczycieli klas 1-8. Celem apelu było przypomnienie uczniom znaczenia święta, integracja społeczności szkolnej, a także kształtowanie ekspresji muzycznej i odporności emocjonalnej przed wystąpieniami publicznymi. Pierwszoklasiści recytowali wiersze, zaprezentowali piosenkę pod tytułem „Piosenka Młodych Odkrywców” i złożyli życzenia wszystkim osobom pracującym w edukacji. 

 • Rodzinne warsztaty „Filcowa jesień…”

  Drodzy Rodzice/Opiekunowie mamy zaszczyt zaprosić Państwa na pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty rodzinne 

  Są to warsztaty integracyjne, dzięki którym lepiej Państwo poznacie nas jak i innych rodziców. Jest to moment, w którym macie Państwo możliwość spędzenia z dzieckiem wolnego czasu w szkole, nie na nauce, lecz wspólnej zabawie WIĘCEJ..._

 • Świetliczaki wraz z klubem MAŁEGO WOLONTARIUSZA zachęcają do zapoznania się z ideą Dnia Bez Przemocy –warto wiedzieć!

  „Zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego A/61/271 z dnia 15 czerwca 2007 r., na mocy której ustanowiono obchody nowego Dnia, jest on okazją do „rozpowszechnienia przesłania o unikaniu przemocy, również poprzez edukację i zwiększanie świadomości społecznej”. Rezolucja potwierdza „powszechne obowiązywanie zasady unikania przemocy” oraz pragnienie „by zapewnić kulturę pokoju, tolerancji, zrozumienia i unikania przemocy”.

  Przedstawiając rezolucję na Zgromadzeniu Ogólnym w imieniu stu czterdziestu współtwórców, Minister Spraw Zagranicznych Indii Anand Sharma powiedział, że szerokie i różnorodne poparcie rezolucji było odbiciem powszechnego szacunku dla Mahatmy Gandhiego oraz trwałego znaczenia jego filozofii. Cytując słowa byłego przywódcy, stwierdził: „działanie bez przemocy jest największą siłą jaką ludzkość ma do dyspozycji. Jest ona potężniejsza niż najpotężniejsza broń zagłady stworzona w wyniku ludzkiej pomysłowości”.

  Definicja unikania przemocy

  Zasada unikania przemocy – znana również jako opór bez przemocy – odrzuca użycie przemocy fizycznej w celu osiągnięcia społecznej lub politycznej zmiany. Ta forma społecznej walki, często opisywana jako „polityka zwykłych ludzi”, została masowo przyjęta przez ludność na całym świecie w kampaniach na rzecz sprawiedliwości społecznej.

  Profesor Gene Sharp, czołowy naukowiec zajmujący się kwestią oporu bez przemocy, używa w swojej publikacji „Polityka działań bez używania przemocy” („The Politics of Nonviolent Action”) następującej definicji:

  “Działanie bez przemocy jest techniką, dzięki której ludzie odrzucający bierną postawę i  uległość, oraz którzy uważają, że walka ma zasadnicze znaczenie, mogą rozwiązywać swoje konflikty bez użycia przemocy. Działanie bez przemocy nie jest próbą uniknięcia lub ignorowania konfliktu. Jest jedną z odpowiedzi na pytanie jak skutecznie działać w polityce, a zwłaszcza jak efektywnie sprawować władzę.”

  Chociaż działanie bez przemocy jest często stosowane jako synonim pacyfizmu, to jednak od połowy XX wieku termin “bez przemocy” był używany przez wiele ruchów działających na rzecz zmian społecznych, które nie tylko skupiały się na sprzeciwie wobec wojny.

  Kluczowa zasada dla teorii unikania przemocy mówi, że władza rządzących zależy od zgody społeczeństwa, i dlatego działanie bez przemocy zakłada podważanie takiej władzy poprzez wycofanie zgody i współpracy społeczeństwa.

  Istnieją trzy główne kategorie działania bez przemocy:

  - protest i perswazja, wliczając w to marsze i czuwania;

  - odmowa współpracy;

  - interwencja bez przemocy, taka jak blokady i strajki okupacyjne”.

  http://www.unic.un.org.pl/aktualnosci/miedzynarodowy-dzien-bez-przemocy-2-pazdziernika-2007-r/947

  Ten dzień obchodziliśmy cały tydzień –stworzyliśmy wiele prac, obejrzeliśmy prezentacje, trenowaliśmy sposoby radzenia sobie z przemocą oraz tego jak na nią reagować.

  Wychowawcy świetlicy szkolnej:

  Marta Mitoraj, Magdalena Pstrągowska,

  Monika Burzyńska, Karol Walas

 • Świetliczaki jak co roku obchodzą Europejskie Dni Ptaków –dowiadujemy się o nich nowych rzeczy –często bardzo ciekawych. Chcemy ta wiedzą podzielić się z innymi:
  „Celem święta jest  zwrócenie uwagi na zagrożenia przed jakimi stoją ptaki, oraz zachęcenie ludzi do zaangażowania się w ich ochronę. Na świecie żyje około 10 tysięcy gatunków ptaków, z czego ponad 1250 gatunków  zagrożonych jest wyginięciem, co stanowi 13% wszystkich gatunków ptaków!”

  https://www.ekokalendarz.pl/kategoria/swieta/dzien-ptakow/

  Trwa konkurs –ich prace będą wkrótce do obejrzenia w świetlicy szkolnej.

  Wychowawcy świetlicy szkolnej:

  Marta Mitoraj, Magdalena Pstrągowska,

  Monika Burzyńska, Karol Walas

 • Świetliczaki wraz z klubem wolontariusza zachęcają do USŁYSZENIA –NIESŁYSZĄCYCH. „Święto zostało ustanowione w 1958 roku przez Światową Federację Głuchych. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób niesłyszących – ich prawa, osiągnięcia oraz trudności w życiu codziennym, a także przeciwdziałanie dyskryminacji. Szacuje się, że problemy ze słuchem dotyczą 500 milionów ludzi na świecie, w Polsce ok. 900 tysięcy. Pierwszym i naturalnym sposobem komunikowania się osób niesłyszących jest język migowy; sprawia on, że grupa niesłyszących stanowi hermetyczną mniejszość językową. Polski Związek Głuchych w tym roku prowadzi kampanię pod hasłem „Wkręć się w miganie”. Celem podejmowanych działań jest popularyzacja polskiego języka migowego oraz zachęta do jego nauki, aby w ten sposób przełamywać bariery komunikacyjne między osobami głuchymi i słyszącymi”.

  https://pedagogika-specjalna.edu.pl/wiadomosci/miedzynarodowy-dzien-gluchych/

  Zachęcamy całą społeczność szkolną do USŁYSZENIA! My już słyszymy…

  https://www.youtube.com/watch?v=f6WMqB_q2Pk

  https://www.youtube.com/watch?v=9rLrdVdbiBk

 • Pod koniec września w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Światowy Dzień Morza –świetliczaki wiedzą już czym różni się jezioro, rzeka, staw i ocean od morza. Słuchaliśmy szumu morza… Wiemy też jakie zagrożenie dla mórz stanowią ludzie i ich niszczycielskie działania –dlaczego ekolodzy z taka determinacją walczą o ich ochronę. Wiemy jakie stworzenia żyją w morzach z wyróżnieniem naszego Morza Bałtyckiego. Warto rozmawiać… dzięki naszym rozmowom, wiemy więcej! Zwieńczeniem naszych morskich dni był konkurs „Podwodny świat” –prace konkursowe do dziś można oglądać w świetlicy szkolnej.

  Wychowawcy świetlicy szkolnej:

  Marta Mitoraj, Magdalena Pstrągowska,

  Monika Burzyńska, Karol Walas

strona:

Galeria zdjęć