Szkoła Podstawowa nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach

 

Nawigacja

 • 22.05.2015 roku odbył się konkurs przyrodniczy dla klas VI 
  "Krajobrazy Świata" - albumy. Konkurs miał na celu propagowanie
  piękna otaczającego nas świata. Przy ocenie prac szczególną uwagę
  zwracano na treści zawarte w albumach, pomysłowość i estetykę.
  Jury w składzie Pani Leokadia Bratek i Pani Beata Szyja wyłoniły
  zwycięzców.
  I miejsce Roksana Lysko 6b i Edyta Rutkowska 6a
  II miejsce Magdalena Ronkiewicz 6a i Miłosz Głuszek 6b
  III miejsce Walentyna Grabowska 6a i Julia Pudełko 6a
  Dziękujemy za wszystkie prace!
  
  Gratulujemy wszystkim zwycięzcom !!!

   

 • 19 maja klasa 2c wystąpiła z programem artystycznym pod hasłem 
  "Wzgodzie z przyrodą, Żyj zdrowo". Apel miał na celu przypomnienie 
  i utrwalenie pojęć związanych z ekologią i zdrowym stylem życia.
  Zachęcenie do działań proekologicznych i prozdrowotnych. Zachęcanie
  młodych do życia w zgodzie z przyrodą.
   Album fotograficzny

   

 • Relacja z wycieczki SKKT do Gostyni w dniu 23 maja 2015r.

  23 maja  o godzinie 13 wyjechaliśmy do Gostyni na kolejną wycieczkę rowerową. Naszym celem było uczestniczenie w imprezie kulturalno-edukacyjnej p.t.: „Bitwa Wyrska- Bój o Gostyń 2015”. Tradycyjnie dla bezpieczeństwa uczestników poruszaliśmy się po mieście ścieżkami rowerowymi, a w lesie ścieżkami leśnymi. Peleton liczył aż 7 uczniów i dwóch opiekunów. Towarzyszyła nam pochmurna pogoda i lekki podmuch wiatru. Na miejsce imprezy dotarliśmy około 14:00.  O 14:30 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie imprezy przez Wójta Gminy Wyry Barbarę Prasoł, po czym delegacje złożyły kwiaty pod „Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939r.”. o godzinie 15 rozpoczęła się inscenizacja historyczna walk września 1939r. Bitwa Wyrska była przez wiele lat zapomnianym epizodem obrony górnośląskiej ziemi we wrześniu 1939 roku. Oddziały polskie dzielnie przez trzy doby od 1 września broniły śląskich wsi w rejonie miejscowości Wyry i Gostyń, przed hitlerowską agresją. Aby oddać hołd wszystkim walczącym i poległym żołnierzom postanowiono przypomnieć społeczności okolicznych miast tamte trudne, ale jakże ważne wydarzenia. Dla nas obserwatorów była to niepowtarzalna żywa lekcja historii.

  Mogliśmy zobaczyć pokaz sprzętu i wyszkolenia współczesnego Wojska Polskiego, wystawy, schron bojowy „Sowiniec”, stanowiska Grup Rekonstrukcji Historycznej. Atrakcją były czołgi, wóz bojowy Rosomak, wojskowe samochody terenowe i motory. Wierzymy, że pamięć o chwalebnych czynach naszych dziadków i ojców należy wpajać i umacniać przede wszystkim poprzez takie przedsięwzięcia kulturalno-edukacyjne.

  W tym roku dodatkowymi atrakcjami były: pokaz artyleryjski i pokaz sztuk walk szkoły „Wojownik”. Od 17 miał miejsce „Piknik Forteczny”: występ orkiestry dętej i koncert zespołu „Gruba Ferajna”. Przez cały czas trwania imprezy czynne były punkty gastronomiczne oraz stoiska handlowo-militarne.  Wzbogaceni historyczną wiedzą i w głębokie przeżycia wracaliśmy w deszczu do Tychów. Album fotograficzny

  Z turystycznym pozdrowieniem L. Bratek

 • Relacja z III Rowerowego Rajdu Szkolnego

  22 maja czyli w piątek  od 11:00 do 13:00 miał miejsce nasz III Szkolny Rajd Rowerowy przy szkole. Organizatorami imprezy byli: prezes Oddziału PTTK w Tychach pan Kazimierz Okoński oraz opiekun szkolny koła pani Leokadia Bratek. Tym razem postanowiliśmy połączyć swoje siły z nauczycielami realizującymi program „WF z klasą”. Na początku imprezy wszyscy obecni zostali powitani przez pana Prezesa i zapoznani z przebiegiem Rajdu. Następnie członkowie koła SKKT przejechali uroczyście na rowerach  wokół budynku szkoły dzwoniąc dzwonkami, oznajmiając swoją obecność.

  Uczniowie klas IV- VI mogli w tym dniu uczestniczyć w pięciu konkurencjach sportowo-rowerowych: rzucie oburącz piłką z miejsca, rzucie do kosza, rzucie oponami, jeździe żółwiej oraz slalomie na rowerze. Następnie przeprowadzono poszczególne konkurencje sprawnościowe, w  których uczestniczyło razem około 300 uczniów.  Największym powodzeniem wśród uczniów cieszyły się dwie: rzut oponami i rzut do kosza. Do zdobycia było 15 medali (złote, srebrne i brązowe) oraz statuetka dla „Najaktywniejszego uczestnika”.

  Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim nauczycielom prowadzącym konkurencje sprawnościowe, a także czuwającym nad bezpieczeństwem uczniów, panu Okońskiemu, a przede wszystkim uczniom uczestniczącym w rajdzie. Członkowie koła mogli wbić okolicznościową pieczęć do książeczek kolarskich.

   

  Oto wyniki zmagań w konkursach i miejsca medalowe: 

  „Rzut oponą”  

  I – Mateusz Szula 6c

  II – Mateusz Bubel 6c

  III – Woźniak Bartosz 4d

  „Rzut do kosza”

  I – Rutkowska Edyta 6a

  II – Szachnitowski Jakub 4d

  III – Kadłubowski Jakub 6c

  „Jazda żółwia”

  I – Żydziak Jakub 6a

  II – Michalska Małgorzata 4d

  III – Dutka Patrycja 6a

  „Slalom na rowerze”

  I – Dzięcioł Patryk 6c

  II – Dutka Patrycja 6a

  III – Adamiec Dawid 5b

   

  „Rzut piłką oburącz”

  I – Weremczuk Julia 4a

  II – Frąckowiak Angelika 4b

  III – Małyjurek Alicja 4a

   

  Tytuł „Najaktywniejszego uczestnika rajdu” i statuetkę zdobyła Dutka Patrycja.

  Album fotograficzny

  Z turystycznym pozdrowieniem L. Bratek

   

   

 • Wyniki

  Rejonowego Konkursu Ortograficznego o Tytuł Bezbłędnego Szóstoklasisty

  Miejsce I Szkoła Podstawowa nr 18

  Weronika Daniluk

  Miejsce II Szkoła Podstawowa nr 7

  Aleksandra Kaczmarek

  Miejsce III Szkoła Podstawowa nr 18

  Aleksandra Kośla

  Laureatom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.


  Grażyna Grzegórska-Lesiak

 • Tychy, dnia 21 maja 2015 r.

   

  SZANOWNI RODZICE !

   

  Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22 informuje,
  że w związku z kradzieżą roweru pozostawionego przy parkingu szkolnym proszę o niezostawianie żadnych rowerów

  na terenie obejścia szkoły.

 • WIOSENNE WARSZTATY ARTYSTYCZNE

  Dnia 19 maja 2015 r. przedstawiciele uczniów klas integracyjnych - 2a, 3a i 4 a wzięli udział w VI Wiosennych  Warsztatach Artystyczbych połączonych z techniką decoupage. Warsztaty odbyły się w Szkole Podstawowej nr 35  w Tychach.

  W czasie warsztatów uczestnicy najpierw malowali farbami łąkę pełną wiosennych kwiatów, a potem ozdabiali papierowe talerzyki i kubeczki techniką decoupage – na talerzyk naklejali wzory wycięte z papierowych serwetek i pokrywali je specjalnym klejem.

  Dzieci podczas warsztatów świetnie się bawiły. Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom. Album fotograficzny

                  Anna Kozieł

   Joanna Tarasiuk

 • Tychy, dnia 20 maja 2015 r.

  Szanowni Rodzice!

  Dyrektor Szkoły informuje, że spotkanie z rodzicami dzieci, rozpoczynających w roku szkolnym 2015/2016 naukę w klasie pierwszej odbędzie się 15.06.2015 r. o  godzinie 18:00 w jadalni szkoły.

   

 • Relacja z wycieczki rowerowej SKKT w dniu Święta Polskiej Niezapominajki

  15 maja przypada Święto Polskiej Niezapominajki. W Polsce obchodzone jest w tym dniu święto przyrody i ekologii, przyjęte od 2002 roku, zapoczątkowane przez redaktora „Ekoradia”, Andrzeja Zalewskiego.

  Święto ma na celu: promowanie walorów przyrodniczych, przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski oraz zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.

  Z tej to okazji Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE, Polski Klub Ekologiczny Koło Tychy, NOL i SKKT-PTTK Tychy zorganizowały V Rajd Rowerowy do Parku Paprocany w Tychach, w którym członkowie koła wzięli również udział.  Wyruszyliśmy z przed szkoły o 14:30, a na miejsce spotkania w Paprocanach dotarliśmy o 15:00. Tu wpisaliśmy się na listę uczestników, podbiliśmy książeczki kolarskie okolicznościową pieczęcią i razem z wszystkimi przybyłymi na rajd kolarzami-rowerzystami, uczestniczyliśmy w uroczystym rajdzie wokół jeziora. Przy słonecznej pogodzie podziwialiśmy piękne widoki parku, miejsce wypoczynku i rekreacji odwiedzane przez mieszkańców naszego miasta.  

  Uczestnicy rajdu: Małgosia, Patrycja, Franek, Dawid, Szymon, p. Leokadia Bratek i p. Kazimierz Okoński dedykują wszystkim sympatykom aktywnego wypoczynku fragment wiersza M. Konopnickiej.

  „Niezapominajki, to są kwiatki z bajki! Szepcą one skromnie: Nie zapomnij o mnie”      

   

  Z turystycznym pozdrowieniem L. Bratek

 • Klasy 1a i 1c 7 maja 2015 roku odwiedziły Chlebową Chatę znajdującą się w Górkach Małych. Jest to miejsce, dzięki któremu dzieci dowiedziały się jak wyglądało życie ich dziadków. Obejrzały sobie jak wyglądało wyposażenie domu w dawnych czasach, dowiedziały się jak wygląda droga „od ziarenka do bochenka”, prześledziły proces wyrobu masła i sera, piły świeżą maślankę, wysłuchały ciekawej prelekcji dotyczącej życia pszczół. Ponadto odwiedziły stodołę, w której znajdowały się ciekawe narzędzia i pojazdy. Całość pokazu zakończyła się degustacją własnoręcznie zrobionych podpłomyków ze smalcem, masłem, miodem i kawą zbożową - wszystko domowej roboty. Nasze dzieci zajrzały także do pobliskiego sklepiku z pamiątkami. Pełne wrażeń, uśmiechnięte i szczęśliwe wróciły do domu. Album fotograficzny

        Opiekunowie:

        B. Schlesinger

        J. Rogowicz

        D. Styczeń

 • W środę 6.05.2015r. reprezentanci naszej Szkoły - Emila B. i Klaudia W. wzięły udział w I edycji międzyszkolnego konkursu języka angielskiego dla klas I "English is Fun", na którym zajęły 4 miejsce i zdobyły wspaniałe nagrody. "Fun", czyli zabawy było naprawdę dużo - nasze dzieci ani razu się nie pomyliły, dużo zależało od wyrzuconych na kostce oczek, gdyż konkurs miał formę gry planszowej. Zdjęcia z konkursu w naszej galerii. Gratulujemy uczestniczkom! Album fotograficzny

   

 • Relacja z wycieczki rowerowej SKKT do Wyr

  9 maja pojechaliśmy na wycieczkę rowerową po Lasach Żwakowskich, a celem naszym było dotarcie  do Wyr. Spotkaliśmy się o 9:00, tradycyjnie przy szkole. Wycieczkę poprowadził pan Kazimierz Okoński. Najpierw jechaliśmy ścieżkami rowerowymi w kierunku Żwakowa, potem traktami leśnymi do Wyr. Towarzyszyły nam świetne humory oraz idealna pogoda – lekki wietrzyk, słoneczko i temperatura +20 stopni. 

  Zatrzymaliśmy się nad uroczym rozlewiskiem, gdzie słychać było odgłosy rechotu żab i świergot ptactwa. Po odpoczynku ruszyliśmy dalej w drogę. Minęliśmy oczyszczalnię ścieków w Wyrach i dotarliśmy do pomnika żołnierzy poległych we wrześniu 1939 w Gostyni, zrobiliśmy wspólne zdjęcie.

  W drodze powrotnej podziwialiśmy uroki „rozkwitającego lasu” , minęliśmy źródełko św. Jerzego i wyjechaliśmy koło kościoła św. Ducha. Na zakończenie naszej wycieczki przejechaliśmy obok kościoła św. Karoliny Kózkówny. Album fotograficzny

  Z turystycznym pozdrowieniem L. Bratek

 • Szkolny Konkurs Matematyczny klas 2
  30 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny o tytuł 
  Mistrza Matematyki klas II organizowany przez panią Beatę Szyja.
  W konkursie wzięło udział 13 uczniów z klas II.
  Mistrzem Matematyki został uczeń Tomasz Jutka z klasy 2b
  II miejsce Natalia Rewaj z klasy 2b
  III miejsce Jakub Kaszuba z klasy 2c i Julian Cituk z klasy 2a.
  Wyróżnienia:
  Mikołaj Stępniak 2c
  Oliwier Borecki 2c
  Michał Dyduch 2c
  Zofia Broś 2a
  Paweł Chodor 2b
  Dominik Botor 2c
  Kuba Pieklarz 2a
  Krzysztof Filak 2b
  Kinga Jysz 2a
  Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!!!!!!!!!!!!

  Album fotograficzny

 • Relacja z wyprawy do Rezerwatu Przyrody „Babczyna Dolina” członków SKKT

  W piątek 1 maja pojechaliśmy na rowerach do rezerwatu przyrody. Spotkaliśmy się o 10:00 godzinie przy szkole. Było nas 10 osób - sześciu uczniów: Natalia, Paulina, Kinga, Nikola, Szymon, Grzesiek oraz cztery osoby dorosłe- p. Ewa, p. Tomek, p. Okoński i p. Bratek. Jechaliśmy ścieżkami rowerowymi miasta w kierunku Paprocan, a następnie lasami do Kobióra i rezerwatu. Tam poczytaliśmy tablice informujące o formach ochrony przyrody i o rezerwacie, jakie gatunki są tu objęte ochroną. Zachwycaliśmy się pięknem otaczających nas widoków – zieleń, żywiczne zapachy drzew, odgłosy ptaków … coś fantastycznego. Nie zraziła nas pochmurna pogoda, byliśmy świetnie przygotowani na każdą ewentualność.

  W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy pomniku ku pamięci więźniów podobozu Auschwitz-Birkenau w Kobiórze. Kiedy dojeżdżaliśmy do Parku Paprocany rozpadało się i zakładaliśmy peleryny. Wyglądaliśmy jak barwny korowód, przemieszczający się na tle zielonego lasu.

  Zakończenie wycieczki miało miejsce w Mac Donalds. Tu osuszyliśmy się, napoili i „pomaszkiecili”.  Potem indywidualnie rozjechaliśmy się do domów.  Album fotograficzny

        L. Bratek

 • Godziny urzędowania sekretariatu szkoły od 1 maja 2015 r.:

  poniedziałek 7:30 – 19:00

  wtorek 7:30 – 15:30

  środa 7:30 – 15:30

  czwartek 7:30 – 15:30

  piątek 7:30 – 12:00

 • Szkolny Konkurs Ortograficzny klas 2

  W piątek 17 kwietnia 2015r. odbył się szkolny konkurs ortograficzny dla uczniów klas drugich. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań ortografią, kształtowanie nawyków poprawnego pisania, wdrażanie do pozytywnej rywalizacji oraz uczenia się poprzez zabawę.

  Tytuł „Mistrz ortografii klas drugich” zdobyła Natalia Rewaj z klasy 2b. Gratulujemy!

  Pozostałe wyniki konkursu:

  2 miejsce - Julia Krakowiak kl.2c

  3 miejsce – Wiktoria Mitrenga kl. 2b oraz Oliwier Borecki kl. 2c

  Wyróżnienia:

  Zuzanna Kozankiewicz kl. 2a

  Julia Mamok kl.2c

  Tomasz Jutka kl. 2b

  Paulina Spinczek kl. 2a

  Zuzanna Niespodziańska kl. 2a

  Za zdobyte miejsca oraz wyróżnienia uczestnicy konkursu otrzymali nagrody. Wszystkim dzieciom gratuluję i dziękuję za udział w konkursie.Album fotograficzny

       Organizator: Elżbieta Ryba

 • AKCJA „ŻONKILE”  W SP 22
   

  Szkoła Podstawowa nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Żonkile” poświęconej pamięci bohaterów powstania, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie. Uczniowie wraz z nauczycielami wykonywali papierowe żółte żonkile, które 23 kwietnia społeczność szkolna przypięła do swoich ubrań jako symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

  Na szkolnym korytarzu można było zwiedzić wystawę poświęconą powstaniu. Wśród uczniów zostały przeprowadzone prelekcje o Holocauście oraz prezentacja medalu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, który otrzymali dziadkowie naszej nauczycielki wychowania fizycznego pani Beaty Ruszaj. Państwo Emilia i Piotr Czechońscy otrzymali to zaszczytne wyróżnienie za uratowanie w czasie wojny dziesięcioletniego żydowskiego chłopca.

  Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.

  Dyrektor Szkoły

  mgr Aldona Iwaniuk

  Gabriela Bilangowska, Dagmara Wilczak

 • Relacja z XVIII Wiosennego Rajdu do Rezerwatu Przyrody „Smoleń”


  W sobotę 25 kwietnia 2015r. członkowie szkolnego koła SKKT pojechali autokarem na Wyżynę Krakowsko Częstochowską na XVIII Wiosenny Rajd pieszy z metą w Smoleniu. Organizatorem Rajdu było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Tychy. Wyjechaliśmy z Tychów o 7:30 (zbiórka przy Urzędzie Miasta), a o 9:30 byliśmy przy w Ogrodzieńcu. Tam wszyscy uczestnicy Zlotu ponad 300 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych (tyskich i powiatu bieruńsko-lędzińskiego) wyruszyło pod opieką przewodników na szlaki turystyczne, aby dotrzeć do Rezerwatu przyrody w Smoleniu.

  Nasze koło reprezentowało 15 uczniów: Edyta Rutkowska, Patrycja Dutka, Wiktoria Witas, Wiktoria Cieślar, Natalia Rybacka, Dawid Adamiec, Grzesiu Gajdzik, Paulina Pająk, Małgosia Michalska, Franek Hejczyk - SP 22 oraz gimnazjaliści – Małgosia i Monika Stachoń, Michał Szamota, Marysia Hejczyk i Szymon Polczyk. Oprócz członków SKKT w  ajdzie wzięli udział sympatycy koła tj. rodzice uczniów p. Kasia Adamiec, Agnieszka i Adam Pająk z córką Julią, najmłodszą uczestniczką. Nasza grupa wędrowała szlakiem czerwonym z Podzamcza przez Pilicę do Smolenia (ok. 16 km, a czas przejścia ok. 5 h).

  Była to wyjątkowo piękna, malownicza trasa, która wiodła Szlakiem Orlich Gniazd.

   pomiędzy skałkami wapiennymi, ruinami zamków Ogrodzieńca, Pilicy, Smolenia, „zieleniejącymi się” lasami oraz zachwycającymi, krajobrazowo terenami Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Na mecie w Smoleniu tradycyjnie już zaprezentowaliśmy swoją gotowość komandorowi Rajdu p. Markowi Broda tj. wykazaliśmy się przygotowaniem do Rajdu (posiadanie odpowiednich map, kompasów, apteczki, legitymacji szkolnych i PTTK, prezentacja w kamizelkach z programu „Rowerem do zdrowia”, odśpiewaniem hymnu naszego koła, nowym banerem itp.). Za całość uzyskaliśmy bardzo dużo punktów. Potem odbyły się dwa konkursy – wiedzy krajoznawczej i pierwszej pomocy, które tym razem okazały się trudniejsze niż zwykle. Do każdego z nich przystąpiły drużyny trzyosobowe. Było mnóstwo różnych nagród rzeczowych, głównie sprzęt sportowy.

  Wyniki konkursów były dla nas łaskawe, a w końcowej punktacji udało nam się zdobyć II miejsce w Rajdzie. Otrzymaliśmy piękny puchar, dyplom zbiorowy, a każdy uczestnik otrzymał dyplom indywidualny i wiele sportowych nagród (kalimaty, termosy). W czasie wycieczki towarzyszyła nam przepiękna, słoneczna pogoda, świetne humory i miła atmosfera. Piekliśmy kiełbaski na grilu i odpoczywaliśmy po trudach wyprawy. Do Tychów wróciliśmy ok.18, opaleni trochę zmęczeni, ale w świetnych nastrojach. 

  Impreza była znakomicie zorganizowana przez p. Prezesa PTTK w Tychach K. Okońskiego i v-ce Prezesa komandora Marka Broda. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Rajdu oraz przewodnikom turystyki, którzy bezpiecznie prowadzili nas „dzikimi ścieżkami” w upalnym słońcu. Album fotograficzny

   

  Z turystycznym pozdrowieniem opiekun SKKT L. Bratek

 • Klasa  2c  wraz z wychowawcą panią Beatą Szyja bierze udział w Ogólnopolskim konkursie

  „ Zdrowo jem, więcej wiem”.

  Organizatorem konkursu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska.

  Więcej informacji tutaj

 • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  w naszej szkole:

  Data 23 kwietnia jest związana z symbolicznym odejściem (datą śmierci) wielkich, światowych pisarzy między innymi  Williama Szekspira. Pomysł  święta książki pojawił się w Katalonii, stamtąd rozpowszechnił się po świecie. Od 1996 roku UNESCO ustanowiło oficjalnie 23 kwietnia Światowym  Dniem Książki i Praw Autorskich. W tym roku Dzień ten jest obchodzony po raz dziewiętnasty.     

       W ramach projektu : „Ja czytam!” postanowiliśmy poznać preferencje czytelnicze uczniów naszej szkoły.  W tym celu tworzymy listę najczęściej czytanych przez uczniów klas IV-VI książek.

  24 kwietnia zbieramy  Wasze typy.

  Grażyna Grzegórska-Lesiak  i klasa  VI b

strona: